Achuthan: nie ma ucieczki przed wzrostem inflacji

opublikowano: 11-03-2021, 10:20

Choć w środę rentowność obligacji 10-letnich USA spadła najniżej od tygodnia, to nie oznacza to zmiany jej trendu wzrostowego, za którym stoi oczekiwany wzrost inflacji, uważa Lakshman Achuthan, współzałożyciel Instytutu Badania Cyklu Ekonomicznego (ECRI).

Ekonomista twierdzi, że z jego wyliczeń wynika iż inflacja już rozpoczęła marsz w górę w USA. Podkreśla, że nie jest to fenomen przejściowy, ale wynikający z cyklu ekonomicznego.

- Trend, bez względu na towarzyszącą mu narrację, pozostaje wzrostowy – powiedział Achuthan w CNBC. – Sześć miesięcy temu mieliśmy sygnał wzrostowy cyklu inflacyjnego, który dołączył do wcześniejszego sygnału wzrostowego cyklu ożywienia biznesu – dodał.

Ekonomista przekonuje, że inflacja wraca w sposób „wszechobecny i trwały”.

W środę amerykański Departament Pracy informował, że wskaźnik cen detalicznych rósł w lutym o 0,4 proc. w ujęciu miesięcznym. W styczniu rósł o 0,3 proc. W ujęciu rocznym inflacja wynosiła w lutym 1,7 proc., pokazując największy wzrost cen od lutego 2020 roku. W styczniu wynosiła 1,4 proc. W ujęciu bazowym inflacja wynosiła 0,1 proc. w porównaniu ze styczniem i 1,3 proc. w ujęciu rocznym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane