Action ma ciekawego inwestora

opublikowano: 09-11-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Za spółką, która ujawniła się w akcjonariacie Actiona, stoi konkurent z trzydziestoletnim stażem.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • kto stoi za podmiotem, który ujawnił się w akcjonariacie Actiona
  • czy inwestycja była zrealizowana w porozumieniu z zarządem giełdowego dystrybutora IT
  • w jakie biznesy zaangażowany jest właściciel nowego inwestora
  • jakie perspektywy ma Action

W październiku Teamworks FZE z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich ujawnił się w akcjonariacie firmy Action. Zgodnie ze zgłoszeniem ma ponad 1 mln akcji giełdowej spółki, co daje mu 5,05 proc. ogólnej liczby głosów. Według listy obecności na walnym z 26 października miał już 5,34 proc. głosów. Kto kryje się za tajemniczym inwestorem z Bliskiego Wschodu? Okazuje się, że... konkurencja z Polski. Nowy akcjonariusz Actiona to podmiot kontrolowany przez Mariusza Jaworskiego – właściciela i prezesa Incom Group, wrocławskiego dystrybutora sprzętu IT działającego na rynku od trzech dekad. Za pośrednictwem Teamworks FZE Mariusz Jaworski kontroluje też m.in. spółkę informatyczną Integrit.

Dystrybucja sprzętu IT do niedawna stanowiła główny przedmiot działalności Actiona. Obecnie firma handluje znacznie szerszym asortymentem i skupia się na e-commerce. Portfolio, choć nie aż tak mocno, poszerza też Incom Group. W sprawozdaniu wrocławskiej spółki za 2021 r. można przeczytać, że zamierza stopniowo rozszerzać ofertę o produkty spoza IT, jak np. RTV i AGD, których dystrybucja umożliwia wypracowywanie stosunkowo wysokiej marży.

Obecnie Incom Group obsługuje głównie małych resellerów i sieci handlowe. W ubiegłym roku dystrybutor z Wrocławia miał 666 mln zł przychodów, 18,4 mln zł zysku operacyjnego i 10,2 mln zł zysku netto. Na koniec roku w jego kasie było blisko 28 mln zł gotówki.

Weź udział w warsztacie online “Alternatywne Spółki Inwestycyjne (ASI) - studium przypadku”, 29 listopada >>

Kapitalizacja Actiona, który od 2006 r. jest notowany na giełdzie, to blisko 270 mln zł. W ubiegłym roku spółka wypracowała 2,3 mld zł przychodów, 116 mln zł zysku operacyjnego i 100,9 mln zł zysku netto. Pod koniec 2020 r. Action zamknął trwające od połowy 2016 r. postępowanie sanacyjne, które było efektem niekorzystnych dla spółki decyzji organów skarbowych.

Zapytaliśmy Mariusza Jaworskiego o powody zaangażowania w Action i dalsze plany, ale do czasu publikacji tego artykułu nie dostaliśmy odpowiedzi. Od osób zbliżonych do sprawy udało nam się dowiedzieć, że zakup akcji giełdowej spółki to stricte prywatna inwestycja, a przesłanką był stosunek wartości majątku do kapitałów. Nie ma to nic wspólnego z planami Incom Group, w której działalność Mariusz Jaworski od kilku lat aktywnie się nie angażuje.

Inwestycja Teamworks FZE nie była inspirowana ani zrealizowana w porozumieniu z zarządem Actiona, którego zaskoczyło pojawianie się nowego inwestora. W spółce można usłyszeć, że nie widzi ona wielkich korzyści z potencjalnej współpracy z Incom Group. Giełdowy dystrybutor zmierza w kierunku wielobranżowego e-sklepu, a wrocławska firma specjalizuje się głównie w dystrybucji komponentów IT.

Znaczący gracze

W rankingu ITwiz Best100 z 2021 r. Action był na 14 pozycji wśród największych firm IT pod względem przychodów ze sprzedaży produktów i usług informatycznych. Income Group zajęła w nim 25 miejsce. W zestawieniu największych firm przed Actionem jest trzech innych dystrybutorów. Największy AB (8 mld zł), Also Polska (7 mld zł) i Tech Data polska (1,7 mld zł).

Exlider po przejściach

W 2016 r. Action klasyfikowany był przez Computerworld jako największy w Polsce dystrybutor IT (4,25 mld zł przychodów za 2015 r.). W kolejnych dwóch latach zaliczył jednak dramatyczny spadek przychodów (w 2017 r. o połowę). To skutek problemów, jakich przysporzyła spółce skarbówka, dopatrując się nieprawidłowości w rozliczaniu VAT. Doszło do postępowania sanacyjnego, które miało zakończyć się po roku, a trwało... cztery lata, do grudnia 2020 r. Action przetrwał, ale utracił pozycję lidera, a jego działalność istotnie się skurczyła. Do 2028 r. musi oddać wierzycielom ponad 80 mln zł.

Okiem analityka
Raczej nie na sprzedaż
Jakub Viscardi
Analityk DM BOŚ

W świetle wyników drugiego kwartału perspektywy Actiona nieco się pogorszyły. Widać rosnącą presję na koszty, m.in. kartonów, folii, logistyki i płac. Zarząd poinformował, że celem na przyszły rok będzie powtórzenie tegorocznego wyniku, który jednak zapewne będzie niższy, niż spodziewałem się jeszcze kilka miesięcy temu.

Nie przypuszczam, żeby Action w najbliższym czasie stał się obiektem przejęcia przez inwestora branżowego, np. dystrybutora sprzętu IT. Spółka mocno zmieniła profil, choć udział tego segmentu w jej przychodach wciąż jest duży. Action ma jednak w ofercie zdecydowanie szerszy asortyment niż kilka lat temu, np. karmę dla zwierząt, a sporą cześć sprzedaży stanowi eksport. Ponadto prezes, który jest znaczącym akcjonariuszem, jest mocno zaangażowany w rozwój firmy, skutecznie wyprowadził spółkę z sanacji i planuje dalszy rozwój. Nie wydaje mi się więc, że byłby zainteresowany zbyciem swojego pakietu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane