Action na progu czyśćca

opublikowano: 01-08-2019, 22:00

Dystrybutor IT wkrótce złoży w sądzie ostateczne propozycje układowe i przed końcem roku spodziewa się wyjścia z sanacji.

Action wyszedł z martwego punktu, w jakim tkwił od października 2018 r., kiedy do sądu wpłynęły dwa zażalenia na tryb głosowania nad układem, de facto blokując drogę do głosowania. Ten czas spółka wykorzystała na negocjacje z wierzycielami i lepiej dopasowała propozycje układowe do ich oczekiwań.

Action kierowany przez Piotra Bielińskiego jeszcze w 2015 r. miał ponad 5 mld
zł skonsolidowanych przychodów i był klasyfikowany jako jedna z największych
firm IT w kraju. Liczy, że bez dopisku „w restrukturyzacji” odzyska zaufanie, które
tworzył przez ponad 25 lat i będzie je dalej budował.
Zobacz więcej

Powrót do gry:

Action kierowany przez Piotra Bielińskiego jeszcze w 2015 r. miał ponad 5 mld zł skonsolidowanych przychodów i był klasyfikowany jako jedna z największych firm IT w kraju. Liczy, że bez dopisku „w restrukturyzacji” odzyska zaufanie, które tworzył przez ponad 25 lat i będzie je dalej budował. Fot. ARC

— Zakładamy, że w najbliższych dniach zostaną zawarte porozumienia z wierzycielami reprezentującymi większość wymaganą do zawarcia układu — mówi Sławomir Harazin, wiceprezes Action.

Proces podpisywania porozumień rozpoczął się w środę.

Przy czym negocjacje były prowadzone z wierzycielami dysponującymi należnościami, których wartość umożliwia przegłosowanie układu zgodnie z przepisami prawa restrukturyzacyjnego. W najbliższych dniach ostateczne propozycje układowe trafią do sądu, a kolejne kroki to wysyłka kart do głosowania nad układem i samo głosowanie — proces szacowany jest na trzy miesiące.

— Liczymy, że cały proces będzie trwał nie dłużej niż do końca tego roku — mówi wiceprezes.

Zgodnie z propozycjami układowymi wierzyciele zostali podzieleni na pięć grup. Ci z grupy czwartej, czyli finansowi, odzyskają 57,5 proc. należności, 9,65 proc. ma być spłacone w drodze konwersji na akcje.

— Cena emisyjna akcji ma odpowiadać średniemu kursowi z sześciu miesięcy z dnia poprzedzającegozłożenie propozycji w sądzie. Liczba akcji objętych konwersją zostanie wskazana w propozycjach układowych, które w najbliższych dniach zostaną złożone w sądzie i opublikowane — mówi Piotr Bieliński, prezes Action.

Obecna kapitalizacja spółki to 63 mln zł. Średnia cena akcji z ostatnich sześciu miesięcy wynosi 3,13 zł. Action liczy, że kończąc postępowanie restrukturyzacyjne, da rynkowi sygnał, że zmodernizował swój biznes i stanie się ponownie wiarygodnym partnerem dla klientów i dostawców.

— Nasze ponowne — i to ofensywne — wejście do gry oznacza przywracanie równowagi rynkowi, zakłóconej dziś dominacją z jednej strony dużego podmiotu, a z drugiej strony obcego kapitału, który rozszerza swoją działalność na polskim rynku — mówi Sławomir Harazin.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu