Adamczyk: autostrada A2 powstanie do 2025 roku

  • PAP
opublikowano: 12-01-2021, 12:07

Autostrada A2 powstanie do 2025 roku i zakończy realizację inwestycji autostradowych w Polsce – mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas konferencji poświęconej przetargowi na projekt odcinka A2 Biała Podlaska-granica państwa.

"Budowa autostrady A2 zostanie zakończona w 2025 roku i tym samym ambitny plan realizacji inwestycji autostradowych w Polsce zostanie zakończony. Jesteśmy zdeterminowani, aby zakończyć budowę autostrady A2" – powiedział na wtorkowej wideokonferencji minister Adamczyk.

Andrzej Adamczyk, fot. Marek Wiśniewski
Andrzej Adamczyk, fot. Marek Wiśniewski

Szef resortu infrastruktury przypomniał, że w ubiegłym roku został oddany do użytku odcinek A2 między Warszawą a Mińskiem Mazowieckim, natomiast większość odcinków między Mińskiem Mazowieckim a Białą Podlaską jest obecnie w realizacji. Adamczyk dodał, że w grudniu oddano do użytku większość południowej obwodnicy Warszawy - która jest drogą ekspresową w ciągu autostrady A2 – a druga część tej obwodnicy ma być oddana do użytku w czerwcu. "To pokazuje, że rząd kompleksowo podchodzi do tej inwestycji" – zaznaczył minister.

Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, podkreślił, że docelowo autostrada A2 będzie miała ponad 600 km. "Myślę, że wszyscy czekają, aż zepnie wschód z zachodem czy zachód ze wschodem" – dodał. Przypomniał, że spośród blisko 4,3 tys. km wszystkich dróg szybkiego ruchu autostrady stanowią 1,7 tys. km.

W grudniu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) ogłosiła przetarg na projekt 32-kilometrowego odcinka autostrady A2 od Białej Podlaskiej do granicy z Białorusią (lubelskie). Dla tej inwestycji wydana jest już decyzja środowiskowa, która jest ważna do lutego 2022 r., dlatego ten odcinek trasy będzie realizowany w sposób tradycyjny – w systemie "buduj". Termin składania ofert został wyznaczony na 3 lutego 2021 r., a podpisanie umowy z wykonawcą planowane jest na maj 2021 r.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Dyrektor warszawskiego oddziału GDDKiA Jarosław Wąsowski powiedział, że ma to być droga dwujezdniowa z dwoma pasami ruchu i rezerwą pod trzeci pas. Zaprojektowany zostanie węzeł drogowy Dobryń oraz parking buforowy dla pojazdów ciężarowych oczekujących na odprawę celną na terminalu Koroszczyn, do wykorzystania w przypadku dużej kolejki na przejściu granicznym w Kukurykach.

"Planujemy, że w maju tego roku podpiszemy umowę na realizację tego przedsięwzięcia, później nastąpi okres projektowania, tak aby uszczegółowić wszystkie rozwiązania i wykonać projekt budowlany. Chcielibyśmy, aby najpóźniej w styczniu 2022 r. złożyć wniosek o uzyskanie ZRID (pozwolenie na budowę – PAP) i uzyskać ten ZRID w pierwszej połowie roku 2023" – dodał Wąsowski

Jesienią ubiegłego roku zostały ogłoszone przetargi na zaprojektowanie i budowę czterech odcinków A2 między Siedlcami a Białą Podlaską, o łącznej długości 63 km. Mają to być drogi dwujezdniowe, o dwóch pasach ruchu w każdą stronę, z rezerwą pod trzeci pas.

W sierpniu ub. roku oddany został do użytku ponad 15-kilometrowy odcinek A2 pomiędzy węzłem Lubelska a obwodnicą Mińska Mazowieckiego. Wiosną zawarte zostały kontrakty na dwa kolejne odcinki autostrady: pomiędzy węzłami Kałuszyn i Groszki oraz Gręzów i Siedlce Zachód. Przewidywany termin ukończenia prac to jesień 2023 r. W przypadku środkowego odcinka, węzeł Groszki-węzeł Gręzów, w grudniu wybrano najkorzystniejszą ofertę w przetargu na projekt i budowę.

"Cały przebieg autostrady, jeśli chodzi o teren woj. mazowieckiego i lubelskiego, można powiedzieć, że znajduje się w realizacji, w różnym stopniu zaawansowania, przygotowania" – dodał Wąsowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane