Adamed inwestuje 230 mln zł

opublikowano: 13-01-2020, 22:00

Spółka rozbuduje zakłady pod Łodzią. Skorzysta ze strefowych zwolnień podatkowych, które przekroczą 80 mln zł.

Spośród 34 przedsiębiorców, którzy w ubiegłym roku otrzymali decyzje o wsparciu w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (ŁSSE), najwyższą pomoc publiczną, sięgającą co najmniej 81,1 mln zł, a maksymalnie prawie 93 mln zł, otrzyma Adamed, polska spółka biotechnologiczno-farmaceutyczna. Zgodę na zwolnienie podatkowe firma uzyskała pod koniec grudnia 2019 r.

JEDEN Z 25:
JEDEN Z 25:
Kierowany od 2000 r. przez Macieja Adamkiewicza Adamed jest jedną z 25 polskich firm, które w ubiegłym roku zdecydowały się na inwestycję w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.
Fot. ARC

— Nie udzielamy informacji o szczegółach projektu — mówi Larysa Żuchowska, kierownik ds. komunikacji zewnętrznej Adamed Pharma.

Także łódzka strefa odmówiła komentarza w tej sprawie. Jako dużemu przedsiębiorcy firmie przysługuje wsparcie na poziomie maksymalnie 30 proc. wartości inwestycji. Z obowiązujących wzorów pomocy publicznej można obliczyć, że cały projekt jest wart 230-310 mln zł.

Pod Łodzią Adamed ma zakłady w Pabianicach i sąsiednim Ksawerowie. Firma otrzymała zezwolenie na działalność w łódzkiej strefie w 2000 r. w związku z budową fabryki w Ksawerowie. Ten projekt już zrealizowała i nie przysługuje jej z tego tytułu zwolnienie z CIT. W obu podłódzkich zakładach firma zatrudnia ponad 660 osób. W 2018 r. Adamed uruchomił w Pabianicach pilotażową fabrykę, która zajmuje się badaniami i rozwojem. Inwestycja sięgnęła 30 mln zł, a firma zapowiedziała, że do 2020 r. powstanie nowa fabryka, która podwoi jej zdolności produkcyjne. Adamed został założony w 1986 r. przez Mariana Adamkiewicza, dra nauk medycznych.

Dziś farmaceutyczno-biotechnologiczna spółka ma w portfelu 500 produktów. Firmy, które w ubiegłym roku zdecydowały się na inwestycje w ŁSSE, zadeklarowały 2,1 mld zł nakładów i stworzenie niemal 830 miejsc pracy. Duży projekt planuje brytyjski Johnson Matthey Batteries w Koninie — buduje fabrykę elementów do baterii do aut elektrycznych za prawie 1 mld zł. Corning Optical Fiber, amerykański producent światłowodów, zainwestuje w Mszczonowie 366 mln zł i zatrudni co najmniej 240 osób, w tym 85 z wyższym wykształceniem. W łódzkiej strefie dużo inwestują też polskie firmy: FF Marka Własna (co najmniej 150 mln zł w powiecie pabianickim) i Impexmetal (co najmniej 180 mln zł w Koninie).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane