Advent wchodzi w farmację

  • Alina Treptow
opublikowano: 03-12-2012, 00:00

Fundusz jest coraz bliżej przejęcia holenderskiego Mediqa, dzięki czemu wejdzie do czołówki dystrybutorów leków w Polsce.

Za nieco ponad miesiąc okaże się, czy holenderski dystrybutor farmaceutyczny Mediq trafi do portfela Adventu. Tyle jeszcze potrwają zapisy w wezwaniu ogłoszonym przez fundusz. Jeśli transakcja warta 3,2 mld zł zakończy się sukcesem, Advent zamiesza także na polskim rynku. W skład holenderskiej grupy wchodzi ACP Pharma, czwarty co do wielkości dystrybutor farmaceutyków w Polsce, z przychodami 1,7 mld zł. Większe od niej są jedynie: Neuca, Pelion oraz Farmacol. W grupie znajduje się również sieć apteczna Mediq, która ma blisko 200 placówek własnych i 50 franczyzowych. Do czasu zamknięcia transakcji fundusz nie chce ujawnić planów wobec ACP Pharmy.

— Za wcześnie, by o tym mówić — mówi Krzysztof Bednarek z Adventu. Advent ma o czym myśleć, bo przyszłość potencjalnego nabytku nie jest usłana różami. Polskie hurtownie i apteki mocno oberwały przez ustawę refundacyjną. Rynek hurtowy na spadku marż stracił 360 mln zł, z detalicznego przez 10 miesięcy wyparował 1 mln zł. Ale zdaniem ekspertów, polski akcent międzynarodowej transakcji niekoniecznie będzie niewypałem.

— Rynek nie jest sprzyjający, ale apteki sieci Mediq radzą sobie całkiem dobrze.

Kluczowe w tym segmencie są lokalizacje, a te są jego mocną stroną — uważa ekspert z branży, chcący zachować anonimowość. Nieprzychylne prawo farmaceutyczne nie zniechęca Mediqa od otwierania kolejnych aptek. W ostatnim czasie sieć powiększyła się o pięć placówek.

— Planujemy dalszy rozwój sieci franczyzowej — zapowiada Wojciech Galemba, członek zarządu ACP Pharma. Eksperci sugerują, że gorzej idzie części hurtowej. Spółka nie podaje wyników, według danych sądowych w 2010 r. miała 17,6 mln zł straty operacyjnej, przy 1,7 mld zł przychodów. Kiepskie wyniki w połączeniu z niesprzyjającym prawem powodują spekulacje, że polska hurtownia pójdzie pod młotek. Holendrzy zaprzeczają.

— Nie mamy takich planów — mówi Ynte Hoekstra z biura prasowego Mediqa. Zdaniem eksperta z branży, zbliżonego do spółki, coś jest na rzeczy.

— Opcja wyjścia z dystrybucji farmaceutycznej była brana pod uwagę. Żadne decyzje nie zapadały i prawdopodobnie spółka będzie podejmowała je razem z nowym właścicielem — mówi nasz rozmówca. Na taki ruch zdecydowali się Skandynawowie, grupa Tamro, działająca w Polsce pod szyldem Phoenix Pharma — w 2011 r. zamknęła polski biznes dystrybucyjny. Nadal szuka chętnego na apteki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu