AEG sprzeda bioetanol z certyfikatem

Renata Zawadzka
03-09-1999, 00:00

AEG sprzeda bioetanol z certyfikatem

Wręczeniu Agro-Eco-Gasolin certyfikatu ISO 9002 towarzyszył nastrój radości z tego osiągnięcia i z lekka zwarzone miny obecnych na uroczystości producentów bioetanolu. Osiągnięcie europejskiego poziomu jakości wyrobu nie zapewni im bowiem większego zbytu, ani nie zwiększy szans uzyskania surowca do produkcji.

Uroczystość zorganizowana z okazji zdobycia przez AEG certyfikatu jakości stała się przyczynkiem do niezbyt wesołych kuluarowych dyskusji. Jeszcze bowiem w ubiegłym roku zdawało się, że objęcie ulgą akcyzową wszystkich rodzajów benzyn sprawi, że dostawcy paliw będą zainteresowani dodawaniem do nich bioetanolu, nazywanego „królem oktanowości”. Tymczasem tak się nie stało. Zwolennicy bioetanolu podkreślają, że nie tylko podwyższa on oktanowość benzyn, ale także eliminuje z nich tlenek węgla i rakotwórcze związki aromatyczne, a wytwarzany na bazie żyta, ziemniaków i melasy buraczanej pozwala upłynnić ich nadwyżki.

— Nasi przeciwnicy wprawdzie temu nie zaprzeczają, ale stawiają zarzut, iż dodawanie odwodnionego alkoholu (bioetanolu) wymaga wprowadzenia bezwzględnego reżimu technologicznego w zakresie przechowywania i transportu paliw. Złośliwi twierdzą, że po prostu trzeba by zrezygnować z dolewania wody — mówi Jarosław Michałowski, prezes zarządu AEG.

Wprawdzie bioetanolem nie zainteresował się największy dostawca paliw Petrochemia Płock, mimo to jednak w tym roku zapotrzebowanie na ten produkt wzrosło ponad dwukrotnie. I tu pojawił się zupełnie nowy problem.

— Rafineria Gdańska, jeden z naszych największych odbiorców, kupiłaby nawet czterokrotnie więcej bioetanolu, gdybyśmy mieli pod dostatkiem surowca. Tymczasem rolnicy, którzy już mogliby sprzedać gorzelniom żyto, czekają na lepsze czasy. A przecież z uprzywilejowanych warunków, oferowanych przez Agencję Rynku Rolnego, skorzystają tylko nieliczni — sygnalizuje Jarosław Michałowski.

— Ta sprawa wymaga kompleksowego rozwiązania w kraju, który cierpi na niedobór ropy i nadmiar płodów rolnych — dodaje Stanisław Zbrojkiewicz, prezes zarządu Cukrowni Chełmża, w której bioetanol produkuje się na bazie melasy.

Warto przy tym wiedzieć, że wytwórnia alkoholu odwodnionego w Cukrowni Chełmża była jedną z pierwszych inwestycji powojennych. Oddano ją do użytku w 1947 r. Do końca lat 60. produkt finalny dodawano do paliw iÉ nikomu to nie przeszkadzało.

JAK NA WULKANIE: Co przyniesie kolejny rok, nie wiadomo. To jednak nie zniechęciło nas do starań o certyfikat jakości. Myślimy o handlu z krajami unijnymi. Na razie na przeszkodzie stoją bariery celne i znikome szanse na obniżenie kosztów produkcji przy tak wysokiej cenie surowca — komentuje Jarosław Michałowski, prezes zarządu AEG.

NIE MA NA CO CZEKAĆ: Na Zachodzie firma, która nie ma certyfikatu jakości, nie jest partnerem do rozmów handlowych. Spirala selekcji się nakręca. ISO 9000 spełnia wymogi rynku, ale są też żądania społeczne, na które odpowiada ISO 14000 i tzw. normy bezpieczeństwa. Tu nie chodzi tylko o możliwości eksportowe. Te firmy, które nie sprostają wymogom rynku i konsumenta, już niebawem utracą szansę na przetrwanie — zapowiada Adolf Klimaschewski, audytor z Germanischer Lloyd Certification.

ASPEKT SPOŁECZNY: Dwa lata temu dzięki współpracy z AEG uruchomiliśmy produkcję alkoholu odwodnionego na bazie melasy buraczanej, dając możliwość zatrudnienia 100 osobom. Dla zagrożonej bezrobociem strukturalnym Chełmży to niemało — mówi Stanisław Zbrojkiewicz prezes Cukrowni Chełmża.

RÓWNAĆ DO LEPSZYCH: AEG to już kolejna firma z naszego województwa, która ma ISO 9000. O to wyróżnienie zabiegają wszystkie znaczące przedsiębiorstwa. To daje im przewagę na rynku krajowym i stwarza szansę na eksport produktów — mówi Jan Graczkowski, starosta bydgoski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Renata Zawadzka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / AEG sprzeda bioetanol z certyfikatem