Nie ma aresztu dla podejrzanych w "aferze polickiej"

Nie ma aresztu dla żadnego z 10. podejrzanych w "aferze polickiej". Sąd odrzucił wniosek Prokuratury Regionalnej

Prokuratura Krajowa poinformowała w czwartek, że 10 osób z b. kierownictwa i osób ze spółek zależnych polickich zakładów usłyszało zarzuty w tej sprawie. Prokurator chciał dla wszystkich podejrzanych aresztu.

Sąd Rejonowy Szczecin Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie nie uwzględnił żadnego z wniosków prokuratora o zastosowanie wobec podejrzanych tymczasowego aresztowania – poinformował w czwartek późnym wieczorem rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Szczecinie Michał Tomala. Pytany o powody decyzji sądu powiedział jedynie, że więcej informacji w tej sprawie będzie mógł przekazać w piątek.

Funkcjonariusze CBA zatrzymali wczoraj 10 osób — w związku z podejrzeniem korupcji — m.in. byłego prezesa i dwoje byłych wiceprezesów oraz dyrektorów zakładów w Policach z Grupy Azoty. Zdaniem śledczych, menedżerowie podjęli wiele bezpodstawnych decyzji gospodarczych. Jeden z wątków prowadzonego śledztwa dotyczy inwestycji polickiej spółki w kopalnie fosforytów w Senegalu. Przedstawione zarzuty dotyczą m.in. „przestępstw przeciwko istotnym interesom gospodarczym Polski” oraz wyrządzenia polickim zakładom szkody majątkowej wielkich rozmiarów — chodzi o co najmniej 30 mln zł.

Wśród zatrzymanych byli również biznesmeni kooperujący z polickimi zakładami. Agenci CBA przeszukali mieszkania osób oraz siedziby firm, które miały tego typu kontakty biznesowe — w sumie kilkadziesiąt miejsc. Jeszcze w czwartek prowadzący postępowanie nie wykluczali, że dojdzie do kolejnych zatrzymań, a także, że lista zarzutów się powiększy. Prokuratura Regionalna w Szczecinie, z którą współpracuje w tej sprawie CBA, wystąpiła do sądu o aresztowanie wszystkich 10 zatrzymanych dotychczas osób. Wczorajsze wydarzenia nie wpłynęły mocno na giełdowy kurs spółki: akcje Polic potaniały nieznacznie.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Nie ma aresztu dla podejrzanych w "aferze polickiej"