Agencja inwestycji ma na koncie 19 firm

opublikowano: 12-06-2015, 00:00

RBS czy Rolls-Royce skorzystały z pomocy PAIIZ, ale do międzynarodowych koncernów coraz częściej dołączają polskie firmy.

Sektor nowoczesnych usług dla biznesu, badania i rozwój, ICT i motoryzacja — to w tych branżach Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIIZ) zakończyła od początku roku najwięcej projektów. — W sumie 19 obsłużonych przez nas firm stworzy 4,2 tys. etatów i zainwestuje 293,2 mln EUR.

Do ostatnio zamkniętych należą m.in. Hanil E-Hwa Automotive Poland w Bażanowicach, która stworzy 180 miejsc pracy, RBS, który w centrum usług w Warszawie doda 500 etatów [do 1,7 tys. istniejących — przyp. red.]. Zakończyliśmy też projekt firmy Rolls-Royce w Krakowie, gdzie oprócz centrum usług zakupowych powstanie ośrodekB+R zatrudniający 56 osób — wymienia Sławomir Majman, prezes PAIIZ.

Ponieważ agencja zamyka projekty już po ich ogłoszeniu, część inwestycji na liście PAIIZ nie jest tajemnicą, np. przejęcie przez BSH zakładu FagorMastercook we Wrocławiu czy rozwój Samsung Electronics we Wronkach, Moneygram w Warszawie albo MTU Aero Engines pod Rzeszowem.

Teraz PAIIZ pracuje nad 168 projektami. Najwięcej jest potencjalnych inwestycji z sektoramotoryzacyjnego — 34, warte 686,15 mln EUR, dzięki którym mogłoby powstać 6,9 tys. miejsc pracy oraz nowoczesnych usług dla biznesu (31 projektów, 29,7 mln EUR, 8,3 tys. miejsc pracy). Jest też 18 inwestycji w centra B+R, 12 z sektora lotniczego, 11 — spożywczego i po 9 z elektronicznego i IT. Tradycyjnie najwięcej jest projektów z USA — 46.

— Mamy też osiem projektów z Polski. Od ubiegłego roku poszukujemy polskich inwestorów i zależy nam, by rodzime firmy do nas przychodziły — podkreśla Sławomir Majman.

Wśród zamkniętych w tym roku projektów jest jeden polsko-japoński — to fabryka pierogów Ajinomoto Jawo w Częstochowie za 2 mln EUR. Prezes PAIIZ przypomina, że polskie firmy mogą się ubiegać o rządowe granty. Wiosną tego roku 30,4 mln zł dostała Mlekovita, która w Wysokiem Mazowieckiem inwestuje 380 mln zł i stworzy 153 miejsca pracy. W ubiegłym roku wsparcie dostały także dwa polskie centra badawczo-rozwojowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu