Agencja inwestycji zaczyna chiński rok

MAG
opublikowano: 25-01-2011, 00:00

Wyjazd do Chin przyniesie kilka umów i projektów. W tym roku przybyło już 12 inwestorów.

Wyjazd do Chin przyniesie kilka umów i projektów. W tym roku przybyło już 12 inwestorów.

Ubiegły rok w statystykach inwestycyjnych nie wygląda najlepiej. Wartość inwestycji zagranicznych, które napłynęły do Polski przez pierwsze dziesięć miesięcy, spadła o 19 proc. Choć Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIIZ) zamknęła w 2010 r. o 36 proc. więcej projektów niż rok wcześniej, to ich wartość była niższa o 24 proc., a miejsc pracy też powstanie nieco mniej. Ale początek roku napawa prezesa PAIIZ optymizmem.

— W ciągu ostatniego tygodnia zdobyliśmy 12 projektów. To całkiem przyzwoicie. Teraz obsługujemy 148 inwestycji, które mogą przynieść prawie 6 mld EUR i 35 tys. miejsc pracy. Zakończyliśmy trzy projekty, a cztery zawiesiliśmy, bo wciąż nie było ostatecznych deklaracji od inwestorów — wymienia Sławomir Majman, szef agencji.

Duże nadzieje wiąże z inwestorami z Chin, z których właśnie wróciła rządowa delegacja.

— Spodziewamy się w związku z tym bardzo dużej inwestycji w fabrykę urządzeń do energii wiatrowej i solarnej. Wkrótce do Polski przyjedzie kilka chińskich misji gospodarczych, w tym z Jiangsu, najbogatszej prowincji, w której działa 150 z 500 największych chińskich firm. Współpracę inwestycyjną zaproponowało nam też miasto Szanghaj — wymienia prezes PAIIZ.

Zapowiada również duży —wart 50 mln USD — projekt inwestycji w fabrykę maszyn drogowych, w której może pracować nawet 500 osób. Finalizowany jest właśnie zakup działki. Przypomnijmy także, że we wtorek LiuGong, producent maszyn budowlanych, podpisał wstępną umowę zakupu Huty Stalowa Wola. Chińczycy chcą stworzyć w Polsce główny ośrodek produkcji i dystrybucji na Europę, Amerykę Północną i kraje dawnego WNP. Produkcja ma wzrosnąć, pojawią się nowe maszyny.

Więcej pracy, mniej pieniędzy i etatów

Działalność PAIIZ 2009 2010

Liczba sfinalizowanych projektów 36 50

Wartość sfinalizowanych projektów (mln EUR) 887,2 678,2

Liczba deklarowanych miejsc pracy 9706 9526

Napływ inwestycji wg NBP I-X (mln EUR) 9259 7500

Źródło: PAIIZ, NBP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane