Agent w Credit Agricole

ARC Broker — tak nazywa się pośrednik ubezpieczeniowy, który zajmie się sprzedażą polis we francuskiej grupie.

Rekomendacja U, która reguluje sprzedaż polis w bankach, zmobilizowała branżę finansową. Większość banków szkoli pracowników i przygotowuje ich do roli agentów ubezpieczeniowych. Inne kupują lub sprzedają ubezpieczycieli. Do tych przygotowań włączył się także Credit Agricole. Francuska grupa powołała do życia własnego pośrednika ubezpieczeniowego. ARC Broker został wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego na początku sierpnia. Niech jednak jego nazwa nikogo nie zmyli. Nie będzie zajmować się obsługą brokerską banku, będzie sprzedawać ubezpieczenia.

— Grupa Credit Agricole Polska przekazała dopiero wniosek do Komisji Nadzoru Finansowego o wydanie licencji dla tego podmiotu. Na tym etapie nie zamierzamy komentować planów dotyczących ARC Broker — informuje Olga Wieszczek z biura prasowego banku Credit Agricole.

Szefem pośrednika ubezpieczeniowego został Mieczysław Putkowski. Przez ostatni rok był dyrektorem departamentu wsparcia ubezpieczeń i funduszy inwestycyjnych w Credit Agricole, czyli zajmował się bancassurance. Wcześniej, przez pięć lat pracował w ubezpieczeniowym joint venture BZ WBK i Avivy. Z naszych ustaleń wynika, że głównym zadaniem ARC Broker będzie uporządkowanie bancassurancew grupie Credit Agricole. Wydana przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) rekomendacja U mocno ogranicza sprzedaż ubezpieczeń w formie grupowej, a bank takie polisy głównie oferuje. Dlatego Credit Agricole musi zmienić model sprzedaży i przejść na tryb agencyjny. Z tego powodu potrzebował firmy, która mogłaby zostać pośrednikiem ubezpieczeniowym.

— Jedną z przewidywanych konsekwencji wejścia w życie rekomendacji U było tworzenie przez banki spółek, do których zostanie przekazana część czynności związanych ze sprzedażą ubezpieczeń — komentuje Ewa Ratkowska, prawnik z warszawskiej kancelarii Czublun Trębicki.

Bank znajduje się w dość specyficznej sytuacji. Dominującym dostawcą polis jest wchodzące w skład grupy Credit Agricole Życie, które w Polsce działa jako oddział zagranicznej firmy. Polisy do banku dostarcza także TU Europa, która także nie ma doświadczenia w tworzeniu i zarządzeniu siecią agencyjną. Stąd uruchomienie spółki specjalnej. Powołanie do życia ARC Broker nie jest pierwszym krokiem w przygotowaniach Credit Agricole. W kwietniu informowaliśmy, że Francuzi zdecydowali się także na powołanie ubezpieczyciela majątkowego. Z naszych informacji wynika, że wniosek o wydanie licencji majątkowej wpłynął do KNF. Leży obok aplikacji PKO BP w tej samej sprawie. Na początku lipca giełdowy bank informował, że chce powołać do życia ubezpieczyciela majątkowego, który uzupełni ofertę produktową życiowego PKO Ubezpieczenia (wcześniej Nordea Życie).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Gawrychowski

Polecane