Agnieszka Królikowska na czele kontroli skarbowej

opublikowano: 02-01-2014, 00:00

Andrzeja Parafianowicza zastąpiła jego bliska współpracowniczka. To dobry ruch — mówią eksperci.

Minister finansów Mateusz Szczurek ma nową zastępczynię. Jest nią Agnieszka Królikowska, która od 2008 r. kieruje departamentem Ochrony Interesów Finansowych Unii Europejskiej w Ministerstwie Finansów. Od 31 grudnia jest generalnym inspektorem kontroli skarbowej oraz generalnym inspektorem informacji finansowej (GIIF). Stanowiska przejęła po Andrzeju Parafianowiczu, który zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami„PB” zamienił fotel ministra na posadę wiceprezesa PGNiG.

Zobacz więcej

Agnieszka Królikowska, nowa wiceminister finansów, będzie trzymać w garści silne służby: kontrolę skarbową, wywiad skarbowy i audyt wykorzystania pieniędzy z UE. [FOT. ARC]

Nowa wiceminister nie będzie musiała długo wdrażać się w nowe obowiązki, bo jako szefowa departamentu blisko współpracowała z dotychczasowym wiceministrem — jej biuro i zakres działań bezpośrednio podlegały Andrzejowi Parafianowiczowi. Jej dotychczasowe dokonania w resorcie oceniane są bardzo wysoko — jest jedną z najważniejszych osób tzw. Polskiej Instytucji Audytowej, którą dwa lata temu Europejski Trybunał Obrachunkowy uznał za jedną z najlepszych w Europie.

— Ten wewnętrzny, naturalny awans jest słuszną decyzją ministra Szczurka. Bardzo dobrze, że nie nastąpił z klucza politycznego. Widać, że minister stawia na profesjonalny dobór kadr.

Agnieszka Królikowska jako szefowa kontroli skarbowej i służb do walki z praniem brudnych pieniędzy będzie kontynuować kierunek wytyczony przez poprzednika — mówi Maciej Grelowski, przewodniczący Rady Głównej Business Centre Club. Kierując pionem kontroli skarbowej, Agnieszka Królikowska będzie przedstawiać ministrowi kandydatów na dyrektorów urzędów kontroli skarbowej (sugerować odwołania), sprawować nadzór na wywiadem skarbowym, zlecać audyt wykorzystania pieniędzy unijnych. Jako GIIF będzie walczyć z praniem brudnych pieniędzy oraz finansowaniem terroryzmu.

Agnieszka Królikowska urodziła się w 1978 r. Jest absolwentką Szkoły Głównej Handlowej na kierunkach finanse i bankowość oraz międzynarodowe stosunki gospodarcze i polityczne. Jest też magistrem prawa. Od 2003 r. jest związana z administracją publiczną. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Urzędzie Kontroli Skarbowej w Warszawie, resorcie nauki, a potem w Ministerstwie Finansów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Agnieszka Królikowska na czele kontroli skarbowej