Agora jest nadal zainteresowana przejęciami

ISB
19-02-2009, 11:40

Grupa medialna Agora nadal jest zainteresowana przejęciami, wynika z czwartkowej prezentacji spółki i wypowiedzi prezesa Piotra Niemczyckiego. Niemczycki podtrzymał zapowiedzi poprzedniego zarządu, zgodnie z którym ponad połowa przychodów spółki ma w ciągu dwóch lat pochodzić spoza segmentu prasy drukowanej.

"Jesteśmy zainteresowani całym rynkiem medialnym, zarówno segmentami, w których działamy, jak i nowymi dla nas" - powiedział Niemczycki podczas telekonferencji, zapytany o to, gdzie Agora będzie szukać celów przejęć. W 2008 r. 51% przychodów Agory pochodziło z segmentu "Gazeta Wyborcza", 3% było generowanych przez bezpłatny dziennik "Metro", 9% przez czasopisma, a 5% przez usługi poligraficzne.

Zgodnie z przedstawioną prezentacją, jednym z głównych celów grupy ma być "Realizacja celów rozwojowych i wykorzystanie kontekstu rynkowego dla przeprowadzenia racjonalnych dla spółki projektów rozwojowych, w tym akwizycyjnych".

"Przypomnijmy, że w trakcie poprzedniego kryzysu Agora kupiła m.in. AMS" - podkreślił Niemczycki. Zapytany o to, jakie środki może przeznaczyć Agora na akwizycje, poinformował, że na koniec 2008 r. spółka dysponowała gotówką w wysokości prawie 124 mln zł. Zaznaczył, że oprócz wolnych środków Agora dysponuje znaczącą zdolnością kredytową. Nie chciał jednak powiedzieć, jakie będzie stanowisko zarządu w sprawie podziału zysku za 2008 r. i ewentualnego dodatkowego skupu akcji.

Agora kontynuuje obecnie skup akcji, na który przeznaczyła 19 mln zł. Jest to uzupełnienie programu z zeszłego roku na który przeznaczono 90 mln zł, ale ostatecznie kupiono akcje za 71 mln zł.

Spółka może być też zainteresowana utworzeniem własnego kanału naziemnej telewizji cyfrowej, wynika z wypowiedzi Niemczyckiego. Zaznaczył on jednak, że decyzja w tej sprawie zależy od rozstrzygnięć regulacyjnych.

Narastająco w I-IV kw. 2008 roku grupa Agory miała 23,40 mln zł zysku wobec 100,30 mln zł zysku rok wcześniej przy obrotach odpowiednio 1277,70 mln zł wobec 1272,30 mln zł.

W ujęciu jednostkowym, narastająco w I-IV kw. 2008 roku spółka miała 26,36 mln zł zysku netto wobec 78,50 mln zł zysku rok wcześniej.

Spółka podała też, że w 2009 r. osiągnie oszczędności rzędu 11 mln zł z tytułu zwolnień, co jest częścią planu poprawy efektywności operacyjnej. Niegotówkowe koszty planów motywacyjnych mają spaść o 17,7 mln zł. Spółka zakłada też, że jest koszty marketingowe będą niższe, ale z drugiej strony odczuje wzrost kosztów produkcji (głównie ze względu na droższy papier).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wyniki spółek / Agora jest nadal zainteresowana przejęciami