Agora negocjuje, Jakubas czeka na decyzję

opublikowano: 27-01-2019, 22:00

Do końca stycznia powinno być wiadomo, kto będzie nowym właścicielem Radia Zet. Swoje zdanie na ten temat mają politycy.

„Prawo i Sprawiedliwość, z prezesem Jarosławem Kaczyńskim na czele, uważa, że państwo powinno zrobić wszystko, by spekulanci giełdowi nie zwiększali wpływu na rynek medialny” — tak Beata Mazurek, rzecznik prasowy PiS, skomentowała piątkowy komunikat Agory, wydawcy Gazety Wyborczej, o rozpoczęciu negocjacji zakupu udziałów w spółce Eurozet, do której należy m.in. Radio Zet.

Fot. ARC

Finisz negocjacji

Bezpośrednio Agora chce kupić 40 proc. udziałów, reszta miałaby trafić do SFS Ventures. To spółka prawa czeskiego, której większość udziałów należy do spółki zależnej Sourcefabric, oferującej rozwiązania typu open source dla mediów, zaś udział mniejszościowy — do Salvatorska Ventures, zarejestrowanej w USA spółki zależnej Media Development Investment Fund, inwestora Agory, wspieranego finansowo przez George'a Sorosa. Agora i SFS Ventures nie mają wyłączności na rozmowy o zakupie Eurozet.

„Rozpoczęcie negocjacji nie oznacza, że negocjacje zakończąsię ustaleniem ostatecznych warunków” — podano w komunikacie.

Wartości transakcji nie oszacowano. Konsorcjum to kolejny podmiot oficjalnie zainteresowany Eurozet. Wcześnie chęć zakupu zadeklarował Zbigniew Jakubas.

— Złożyłem wiążącą ofertę. Jej ważność upływa 31 stycznia. W przypadku braku decyzji sprzedającego po tym terminie nie zamierzamy uczestniczyć w procesie — mówi Zbigniew Jakubas, właściciel m.in. grupy Multico.

W grze o Eurozet jest także Fratria, wydawca m.in. „Sieci”, „Gazety Bankowej” i wpolityce.pl. Wśród jej akcjonariuszy można znaleźć m.in. Apellę, spółkę współpracującą ze SKOK. W grudniu ubiegłego roku grupa otrzymała promesę kredytową (wartą około 51 mln EUR) od zrepolonizowanego banku Pekao na przeprowadzenie ewentualnej transakcji. Wśród zainteresowanych wymieniano także ZPR Media Zbigniewa Benbenka i PMPG Polskie Media, wydawcę tygodnika „Wprost”.

Perełka miliardera

Pod koniec października poinformowaliśmy, że spółka Czech Media Invest (CMI), która zaledwie kilka miesięcy wcześniej kupiła grupę Eurozet, chce ją sprzedać i szuka chętnych. Największym akcjonariuszem CMI jest Daniel Křetínský (ma

50 proc. akcji). Miesięcznik „Forbes” szacuje majątek biznesmana na 59 mld CZK (9,9 mld zł), co daje mu piąte miejsce na liście najbogatszych Czechów. Pozostali współwłaściciele koncernu to Patrik Tkáč (40 proc. akcji), szósty z czeskich bogaczy z majątkiem wartym 31 mld CZK (5,2 mld zł), i Roman Korbačka (10 proc.). Radio Zet jest perłą w koronie Eurozetu, bo pod względem tzw. słuchalności jest numerem dwa na polskim rynku. Firma ma też inne stacje — Antyradio, ChilliZet i Meloradio (znane wcześniej jako Radio Zet Gold), które zajmują odpowiednio 11., 17. i 21. pozycję na rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Polecane