AHK: czego boją się zagraniczni inwestorzy

opublikowano: 20-05-2021, 17:15

Firmy niepokoją się cenami energii i surowców, a Polska nie jest w regionie krajem pierwszego wyboru - wynika z raportu Niemiecko-Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Ceny energii i surowców – to największe zagrożenie dla rozwoju w ciągu 12 miesięcy, na które wskazało 50,6 proc. przedstawicieli działających w Polsce 241 firm ankietowanych przez AHK, Niemiecko-Polską Izbę Przemysłowo-Handlową i inne zagraniczne izby handlowe. Po ponad 40 proc. wskazało też na: bezpieczeństwo prawne, kurs walutowy i ramowe warunki polityki gospodarczej.

Najgorzej respondenci ocenili przewidywalność polityki gospodarczej – 66 proc. odpowiedzi było negatywnych. Przybyło też firm niezadowolonych z sytemu podatkowego i administracji skarbowej oraz obciążenia podatkowego. Pozytywnie oceniono takie czynniki, jak: członkostwo w UE, kwalifikacje pracowników, jakość i dostępność lokalnych dostawców, produktywność i motywacja pracowników oraz infrastruktura.

W rankingu atrakcyjności krajów, w którym udział brali przedsiębiorcy działający w 16 krajach Europy, Polska zajęła 3. pozycję, po Estonii i Czechach. Zdobyła 2,95 punktu (w skali, gdzie 1 to najwyższa ocena a 6 najniższa). Estonia otrzymała 2,85 punktu, a Czechy 2,87.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane