Ahmadineżad gotowy polecieć w kosmos

PAP
opublikowano: 04-02-2013, 13:33

Prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad oświadczył w poniedziałek, że jest gotowy zostać pierwszym Irańczykiem wysłanym na orbitę okołoziemską i nawet poświęcić życie dla irańskiego programu kosmicznego, poinformowały irańskie media.

W ubiegłym tygodniu Iran ogłosił, że pomyślnie wystrzelił rakietę, która wyniosła w kosmos kapsułę z małpą; zwierzę podobno bezpiecznie wróciło na Ziemię. Zachodnie media informowały jednak o wątpliwościach, czy małpa rzeczywiście przeżyła, ponieważ na opublikowanych zdjęciach sprzed startu i po powrocie widać zwierzęta różniące się od siebie. Teheran tłumaczy, że jeden z pakietów przedstawia fotografie archiwalne i został opublikowany przez pomyłkę.

Start wywołał zaniepokojenie społeczności międzynarodowej, która obawia się, że ta sama technologia rakietowa może być wykorzystana w przypadku pocisków balistycznych z głowicami nuklearnymi.

"Jestem gotowy zostać pierwszym człowiekiem wysłanym w kosmos przez irańskich naukowców" - zadeklarował Ahmadineżad w Teheranie przy okazji wystawy poświęconej osiągnięciom programu kosmicznego. Dodał, że "wysyłanie w kosmos żywych istot stanowi ukoronowanie irańskich wysiłków i oddania tysięcy irańskich naukowców".

Druga i ostatnia kadencja Ahmadineżada jako szefa państwa upływa w czerwcu.

Władze w Teheranie przedstawiały wysłanie małpy w kosmos jako pierwszy krok do wysłania w przestrzeń kosmiczną człowieka w ciągu 5-8 lat.

Mahmud Ahmadineżad, fot. Bloomberg
Mahmud Ahmadineżad, fot. Bloomberg
None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane