AHP chętnie kupi kliniki Allenortu

  • Alina Treptow
opublikowano: 31-07-2012, 00:00

Lider rynku kardiologicznego idzie jak burza. Na celowniku ma sześć pozawarszawskich placówek rywala.

Na rynku klinik kardiologicznych szykuje się kolejna duża transakcja. Branżowy lider, Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca (American Heart of Poland — AHP), w które w ubiegłym roku zainwestował Advent International, planują przejęcie placówek Allenortu.

— Pod młotek idą na pewno pozawarszawskie kliniki — mówi nasz rozmówca z branży, pragnący zachować anonimowość.

Jest ich w grupie Allenortu sześć — w Ełku, Szczecinku, Tomaszowie Mazowieckim, Kutnie, Iławie i Płocku. Dotychczasowi właściciele nadal mają rządzić w czterech warszawskich placówkach. Obecnie spółka jest kontrolowana przez trzech lekarzy: Grzegorza Goryszewskiego i Marka Szufladowicza oraz znanego biznesmena Marka Jutkiewicza, byłego właściciela napojowego Hoopa.

Po transakcji sytuacja się zmieni, bo inwestor prawdopodobnie pożegna się z Allenortem (część pieniędzy ze sprzedaży zostanie przeznaczona na wykup jego akcji). Transakcji, która ma być zamknięta w ciągu kilku miesięcy, żadna ze stron nie chciała komentować. Dla rynku ta informacja nie jest zaskoczeniem, bo wpisuje się w dotychczasową strategię AHP. Grupa zapowiadała intensywny rozwój sieci, również poprzez przejęcia. Kilka już zrealizowała.

Tylko w tym roku AHP zainwestowało w klinikę Carint Scanmed oraz przejęło oddział kardiologiczny od szpitala specjalistycznego w Dąbrowie Górniczej. Paweł Buszman, współzałożyciel AHP, zapowiadał też akwizycje poza Polską, m.in. na Słowacji. Tam na celowniku jest spółka, która ma do 10 mln EUR przychodów. O kliniki Allenortu spółka musiała powalczyć, bo chętnych było więcej. Zainteresowanie potwierdzała Penta, czeski fundusz private equity.

— Analizowaliśmy Allenort. Spółka działa w ciekawej niszy rynkowej, ale wyceny udziałowców znacznie przekraczały nasze — tłumaczy Adam Jarmicki, menedżer inwestycyjny Penta Investments.

Jego zdaniem, segment kadriologiczny nie jest tak perspektywiczny jak jeszcze kilka lat temu. Zwraca uwagę na ryzyko obniżenia przez Narodowy Fundusz Zdrowia wycen części procedur.

W rezultacie zmniejszy się rentowność, która obecnie wynosi średnio 20 proc. Zysków poza kardiologią chciał szukać również Allenort. Spółka zapowiadała m.in. inwestycje w placówkę specjalizującą się w neurochirurgii onkologicznej. Jednak, według naszego rozmówcy, spółka szybko nie rozstanie się z kardiologią. Część wpływów z transakcji ma przeznaczyć na placówkę kardiochirurgiczną na terenie Warszawy.

Grzegorz Goryszewski, prezes Allenortu, nie potwierdza tej informacji. Podkreśla jednak, że — ponieważ jest kardiochirurgiem — ta dziedzina zawsze będzie w kręgu jego zainteresowania…

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu