AIG szykuje się do wyprzedaży

Gigant ubezpieczeniowy z USA zamierza pozbyć się europejskich aktywów. Wiele wskazuje na to, że pod młotek pójdzie polski biznes.

Po Liberty, które w ubiegłym rok sprzedało polską spółkę francuskiej AXA, z polskiego rynku ubezpieczeniowego może zniknąć kolejny amerykański ubezpieczyciel. Tym razem chodzi o AIG. Według naszych rozmówców, Amerykanie szykują się do wyprzedaży europejskich aktywów, także polskich.

Zobacz więcej

Peter Hancock Bloomberg

— AIG sonduje rynek i sprawdza potencjalne zainteresowanie — mówi menedżer z rynku ubezpieczeniowego, który zastrzega anonimowość.

Przedstawiciel jednego z towarzystw ubezpieczeniowych, działających w Polsce, twierdzi, że AIG wynajęło już doradcę, który ma zająć się przygotowaniem transakcji. Według niego, sam proces sprzedaży jeszcze nie ruszył. Na razie trwa typowanie operacji AIG, które mogą pójść pod młotek. Nasi rozmówcy podkreślają, że wstępne zainteresowanie aktywami AIG jest duże. Po gigantycznej wyprzedaży, do której doszło po kryzysie finansowym 2008-09, europejskie AIG to przede wszystkim majątkowy biznes korporacyjny oraz obsługa programów międzynarodowych amerykańskich firm. Dla każdego ubezpieczyciela uniwersalnego to łakomy kąsek.

Pod presją

Decyzja o europejskiej wyprzedaży to pokłosie problemów,które AIG ma na własnym podwórku. Od kilku miesięcy zarząd gigant jest pod presją ze strony akcjonariuszy, którzy domagają się restrukturyzacji firmy, jej podziału na mniejsze części i wyprzedaży zbędnych aktywów. Takie postulaty przedstawił w październiku znany amerykański inwestor Carl Icahn, który przy okazji ujawnił się jako posiadacz piątego co do wielkości pakietu akcji w AIG. Jego zdaniem, firma jest za duża, by odnosić sukcesy i z uwagi na wielkość nie radzi sobie z kontrolą kosztów. Widać to po wynikach giganta. Trzeci i czwarty kwartał ubiegłego roku AIG zamknęło stratą. W efekcie zysk ubezpieczyciela w 2015 r. skurczył się o połowę — do 2,9 mld USD. Peter Hancock, szef AIG, ogłosił pod koniec stycznia, że w ciągu dwóch lat ubezpieczyciel skieruje do akcjonariuszy 25 mld USD w formie dywidendy i skupu akcji. Pieniądze mają pochodzić m.in. ze sprzedaży wycenianego na kilka miliardów dolarów pionu ubezpieczeń hipotecznych oraz innych aktywów. — Polska stanowi mało istotną część globalnego biznesu AIG. Jest pod koniec trzeciej dziesiątki zagranicznych biznesów,jeśli chodzi o wynik. Dlatego należy się spodziewać, że wraz z innymi podobnego znaczenia aktywami zostanie sprzedana — mówi osoba z rynku ubezpieczeniowego. Podkreśla, że dziesięć kluczowych rynków przynosi AIG ponad 70 proc. zysku. To dowód, że gigant może pozbyć się mniejszych operacji bez ryzyka utraty znaczącej części wyniku.

Sterniczka odchodzi

Na razie europejskie AIG, którego centrala znajduje się w Londynie, wdrożyła nowy podział organizacyjny dla Starego Kontynentu. Lokalne oddziały zostały podzielone na trzy regiony: północny, południowy oraz międzynarodowy. Polska wylądowała w tym ostatnim koszyku. W 2015 r. polski oddział AIG zebrał ponad 200 mln zł składki, z czego aż 40 proc. przynieśli mu klienci indywidualni. W tym roku ma on urosnąć o kolejne 20 proc. Ze spółki odchodzi Agnieszka Żołędziowska-Kulig, szefowa polskiego oddziału AIG, która zajmowała to stanowisko ponad dekadę. W czerwcu przejdzie do AXA i zatroszczy się o rozwój biznesu korporacyjnego.

AIG nie skomentowało naszych informacji o planach wyprzedaży europejskich aktywów.

"AIG zawsze poszukuje metod zwiększenia efektywności i wykorzystania okazji rynkowych aby lepiej służyć naszym klientom i zwiększać wartość biznesu. Naszym celem jest sprawna organizacja ukierunkowana na kluczowe produkty i kompetencje" - poinformowały nas służby prasowe ubezpieczyciela. 

MAŁŻEŃSTWO Z ROZSĄDKU: AIG powinno połączyć się z Google’m — taką zaskakującą radę dla amerykańskiego giganta, na czele którego stoi Peter Hancock, mają analitycy Citigroup. Według nich, mariaż obu potęg stworzyłby nową jakość na rynku ubezpieczeniowym. [FOT. BLOOMBERG]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Gawrychowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / AIG szykuje się do wyprzedaży