Air France ma zysk

Agnieszka Morawiecka
20-11-2002, 00:00

Air France w trzecim kwartale 2002 r. zanotował 57 mln EUR zysku netto. Powodów do radości nie mają natomiast właściciele Swissair oraz United Airlines, które muszą przeprowadzić gruntowną restrukturyzację.

Przedstawiciele francuskich linii lotniczych Air France odetchnęli z ulgą. W trzecim kwartale tego roku wypracowały one zysk netto wysokości 57 mln EUR (222,8 mln zł). Wynik jest wprawdzie niższy o 35 proc. od zanotowanego w drugim kwartale, ale i tak lepszy niż spodziewali się tego analitycy.

— Wyniki spółki w tym roku, w obecnie panujących trudnych warunkach, są satysfakcjonujące — ocenia Pierre Gourgeon, prezes Air France.

Wyniki uwzględniają straty, jakie przewoźnik poniósł w związku z wydarzeniami z 11 września oraz czterodniowym strajkiem pracowników, który przyczynił się do zmniejszenia przychodów o 80 mln EUR (316 mln zł) i przyniósł 55 mln EUR (217,2 mln zł) straty na zysku operacyjnym. Zysk EBITDA spółki wyniósł natomiast 141 mln EUR (556,9 mln zł) i był wyższy o 85 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Trochę gorzej mają się przewoźnicy ze Szwajcarii i Stanów Zjednoczonych, którzy są zmuszeni do przeprowadzenia trudnych reform. Spore zmiany czekają Swissair, którego strata w trzecim kwartale wyniosła 135 mln CHF (363 mln zł). Szwajcarskie linie zamierzają zaoszczędzić 400 mln CHF (1,07 mld zł) dzięki zwolnieniu 300 z około 10 tys. pracowników, redukcji floty oraz ograniczeniu liczby tras. Podobne kroki poczyniły inne europejskie linie lotnicze: niemiecka Lufthansa i British Airways. Jak widać, były skuteczne, skoro ich zyski znacznie wzrosły.

Również United Airlines, drugi pod względem wielkości przewoźnik w USA, planuje redukcję 10 tys. pracowników, liczby lotów i oszczędności rzędu 2,5 mld USD (9,7 mln zł) rocznie. Spółka zamierza wycofać prawie 50 maszyn i obniżyć moce przewozowe o 6 proc. Przewiduje, że zysk operacyjny zanotuje dopiero w 2004 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Morawiecka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Air France ma zysk