Airbus A380 po raz pierwszy wystartował z pasażerami

(Paweł Kubisiak)
04-09-2006, 13:56

Airbus A380, największy pasażerski samolot na świecie, wystartował w poniedziałek z Tuluzy do próbnego lotu z 474 pasażerami - głównie pracownikami – poinformował Airbus na konferencji. Pasażerowie supejumbo to pracownicy koncernu, którzy zgłosili się na ochotnika.

Airbus A380, największy pasażerski samolot na świecie, wystartował w poniedziałek z Tuluzy do próbnego lotu z 474 pasażerami - głównie pracownikami – poinformował Airbus na konferencji. Pasażerowie supejumbo to pracownicy koncernu, którzy zgłosili się na ochotnika.

Na najbliższy tydzień zaplanowano cztery testowe wielogodzinne loty, w których będzie uczestniczyć łącznie 1900 pracowników firmy. Najdłuższy lot potrwa 15 godzin. Pasażerowie będą oceniać wygodę podróży nowym Airbusie, w tym klimatyzację, oświetlenie, akustykę i siedzenia we wszystkich klasach oraz ważne detale związane z podróżą, począwszy od telewizji a skończywszy na toaletach.

- Te cztery testowe loty pozwolą w pełni ocenić funkcjonowanie i wygodę lotu nowym samolotem – powiedział szef pilotów testowych, Jacques Rosay.

Największy samolot świata będzie latał nad Francją, Hiszpanią, Wielką Brytanią i Niemcami, Norwegią i Wyspami Kanaryjskimi.

Airbus zatrudnia łącznie na całym świecie 57 tys. osób, z czego 13 tys. w Wielkiej Brytanii. Jednak brytyjski koncern lotniczy BAE Systems, posiadający 20 proc. akcji Airbusa zamierza pozbyć się tych udziałów i sprzedać je francusko – niemieckiej spółce EADS, która jest właścicielem pozostałych 80 proc. Problem tkwi jedynie w wycenie akcji, których wartość oszacowano na 1,9 mld funtów (ok. 11 mld zł).

Wycena rozminęła się z oczekiwaniami BAE i szacunkami analityków co najmniej 1 mld funtów. Wartość koncernu obniżyły opóźnienia związane z oddaniem do eksploatacji A380. Pierwsze Airbusy A380 trafią w grudniu do Singapore Airlines z sześciomiesięcznym opóźnieniem.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Airbus A380 po raz pierwszy wystartował z pasażerami