Czytasz dzięki

Airbus szykuje się do masowych zwolnień

opublikowano: 14-05-2020, 10:17

Koncern Airbus przygotowuje się do trwałej redukcji miejsc pracy w związku z koniecznością ograniczenia produkcji wynikającą z pandemii koronawirusa.

Źródła agencji Bloomberg donoszą, że paneuropejski producent samolotów rozpoczął  rozmowy z grupami roboczymi w Niemczech, Francji i Hiszpanii, a formalny proces rozpocznie się w przyszłym tygodniu. Nie ustalono jeszcze skali redukcji etatów, i zdaniem osób związanych ze sprawą, może to zająć miesiące. Uzależniona ona będzie od głębokości pogorszenia koniunktury w sektorze lotniczym i kosmicznym oraz negocjacji ze związkami zawodowymi. Redukcje mają również dotyczyć pracowników biurowych w centrali projektanta w Tuluzie we Francji.

Jeden z zakładów koncernu Airbus
Zobacz więcej

Jeden z zakładów koncernu Airbus fot. Bloomberg

W związku z drastycznym spadkiem popytu na samoloty, m.in. z uwagi na konieczność uziemienia wielu flot, Airbus zmniejszył cele produkcyjne o ponad jedną trzecią. Guillaume Faury, dyrektor naczelny koncernu w zeszłym miesiącu sugerował, że początkowe posunięcia, w tym redukcja 6 tys. miejsc pracy, mogą być jedynie początkiem długotrwałego procesu.

W czerwcu Airbus ma dokonać przeglądu sytuacji i od niej w dużej mierze uzależnia dalsze kroki.

Faury ostrzegł, że Airbus stoi przed trudnymi decyzjami w sprawie trwałych redukcji zatrudnienia po tymczasowym zwolnieniu tysięcy pracowników w zakładach we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii.

Największy konkurent, amerykański Boeing w kwietniu zapowiedział, że zredukuje około 16 tys. etatów, aby zaoszczędzić pieniądze i dostosować się do skurczonego rynku samolotów komercyjnych.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane