Airbusy mogą być montowane w Chinach

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 05-12-2005, 16:05

W związku z zawartym w poniedziałek w Tuluzie kontraktem na dostawę do Chin 150 samolotów Airbus typu A 320, pekińskie media nie wykluczają, że maszyny będą montowane w Państwie Środka pod nadzorem Europejczyków.

W związku z zawartym w poniedziałek w Tuluzie kontraktem na dostawę do Chin 150 samolotów Airbus typu A 320, pekińskie media nie wykluczają, że maszyny będą montowane w Państwie Środka pod nadzorem Europejczyków.

    Jeśli zapowiedzi te dojdą do skutku, Chiny staną się trzecim - po Francji i Niemczech - krajem, w którym produkowane będą te maszyny. Jak na razie pięć zakładów z chińskiej grupy China AviationIndustry Corp. wytwarza tylko niektóre elementy do airbusów.

    Zdaniem Gustava Humberta, szefa koncernu Airbus, w ostatnich latach chińscy partnerzy "osiągnęli autentyczne kompetencje w dziedzinie przemysłowej, z których będzie można teraz skorzystać".

    Wartość poniedziałkowego kontraktu, podpisanego w obecności premierów Chin i Francji, Wen Jiabao i Dominique'a de Villepina, wynosi 10 mld dol. Wen przebywa z oficjalną wizytą we Francji. Podczas podróży po Europie odwiedzi jeszcze Słowację, Czechy i Portugalię.

    Wcześniej, na potrzeby olimpiady w 2008 roku, Chiny zamówiły pięć Airbusów A 380, będących w stanie przewozić 800 osób.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane