Akademia postawiła na bezpieczeństwo MŚP

opublikowano: 25-06-2019, 22:00

Ponad 250 przedsiębiorców wzięło udział w tegorocznej edycji Akademii Wspierania Rozwoju MŚP.

W maju i czerwcu odwiedziliśmy Kraków, Rzeszów, Poznań, Sopot, Katowice i Łódź. Tegoroczna edycja była już ósmą z kolei. W sumie do tej pory uczestniczyło w nich prawie 2,5 tys. przedstawicieli firm — głównie właścicieli i osób zarządzających.

Tegoroczna edycja znacząco różniła się od ostatnich doborem tematów. Poprzednio stawialiśmy przede wszystkim na pozyskiwanie środków i narzędzi do finansowania działalności oraz wspierania ekspansji. Tym razem położyliśmy nacisk na bezpieczeństwo — głównie technologiczne, choć nie tylko. Eksperci Oracle przekonywali m.in., że sukces przedsiębiorstw w coraz większym stopniu zależy od umiejętnego korzystania z nowych technologii, w tym przetwarzania danych. Powierzanie ich pracownikom wiąże się z ryzykiem błędu. Firmy potrzebują więc rozwiązań niezawodnych i bezpiecznych, a przy tym pozwalających zminimalizować koszty.

Ryzyko utraty smartfona w wyniku zagubienia lub kradzieży najczęściej wiążę się również z utratą danych na nim zgromadzonych, takich jak kontakty, adresy, korespondencja e-mail, a być może również dane osobowe kontrahentów. Eksperci Polkomtela tłumaczyli, jak chronić dane o firmie i swoje prywatne zasoby w smartfonie.

Przedstawiciele Netii mówili, że na cyberataki narażone są obecnie wszystkie firmy. Wyjaśniali, jak one wyglądają oraz jak skutecznie poskromić intruza, skoro nie sposób się przed nim ustrzec.

Konsekwencje związania się firmy z nieuczciwymi kontrahentami oraz sposoby obrony i ochrony przed nimi tłumaczyli natomiast specjaliści z Biura Informacji Gospodarczej (BIG). Pokazywali także, w jaki sposób przedsiębiorca może zbudować własną wiarygodność.

Fachowcy przekonywali też, że zapewnienie bezpieczeństwa nie przekracza możliwości MŚP.

Jednak gdyby miały one jakiś problem, to na udzielenie wsparcia otwarte jest NCBR. Umożliwia to np. prowadzony przez nie konkurs Szybka Ścieżka, która współfinansuje wszelkie innowacyjne rozwiązania, nie tylko te dotyczące bezpieczeństwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BEATA TOMASZKIEWICZ

Polecane