Akademia wytrenuje liderów firm

opublikowano: 27-05-2019, 22:00

Granty pomogą przedsiębiorcom zdiagnozować potrzeby spółek i rozwinąć kompetencje kadry kierowniczej.

Rusza program „Akademia Menedżera MŚP”. Nad całością projektu czuwa Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), a jednym z jego operatorów jest Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG).

— Celem przedsięwzięcia jest podnoszenie kompetencji osób zarządzających mikro-, małymi i średnimi przedsiębiorstwami. Na wsparcie mogą liczyć pracownicy firm, którzy zajmują kierownicze stanowiska lub mają być na nie awansowani — mówi Roland Wrzeciono, dyrektor OCRG.

Stawką w konkursie jest grant w wysokości ok. 34 tys. zł. Wsparcie dla jednej osoby w danej firmie nie może przekroczyć kwoty 11,4 tys. zł.

— Przedsiębiorcy, którzy przystąpią do konkursu, muszą mieć wkład własny. Powinien on wynosić nie mniej niż 20 proc. wartości przedsięwzięcia — wyjaśnia Roland Wrzeciono.

OCRG zgarnęło na ten projekt ok. 8,8 mln zł. Pieniądze pochodzą z programu operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

— O to dofinansowanie mogą powalczyć firmy nie tylko z Opolszczyzny, ale również z województw śląskiego i łódzkiego — mówi Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego.

Michał Durzyński z OCRG, kierownik projektu, podkreśla, że przedsiębiorca ubiegający się o wsparcie musi mieć aktualną diagnozę potrzeb rozwojowych firmy.

— Jeśli jej nie ma, to powinien zadeklarować, że przygotuje taki dokument i uwzględni jego koszty w puli pieniędzy, o które będzie wnioskował — tłumaczy Michał Durzyński.

We wspomnianej diagnozie, wykonanej w ciągu ostatnich trzech lat, powinna znaleźć się analiza strategiczna przedsiębiorstwa i opis kompetencji zatrudnionych w nim osób, które zajmują kierownicze stanowiska. Warto, aby odpowiadała na pytanie, jakich umiejętności im brakuje. Ponadto wnioskodawca musi zarejestrować się w internetowej Bazie Usług Rozwojowych (BUR) prowadzonej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Przedstawiciele firm i instytucji doradczych znajdujących się na liście BUR poprowadzą szkolenia dla beneficjentów programu „Akademia Menedżera MŚP”. Pomogą też w wykonaniu diagnozy potrzeb rozwojowych firm. Roland Wrzeciono szacuje, że OCRG udzieli wsparcia 817 osobom z 275 przedsiębiorstw. W pierwszej kolejności pomoc dostaną firmy, które dotychczas nie korzystały z dofinansowania na usługi rozwojowe.

W pozostałych regionach operatorami programu „Akademia Menedżera MŚP” są: Stowarzyszenie „Centrum Rozwoju Ekonomicznego Pasłęka” (woj. kujawsko-pomorskie, podlaskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie), HRP Group (mazowieckie i lubelskie), Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego (małopolskie, podkarpackie, świętokrzyskie) i MDDP Akademia Biznesu (dolnośląskie, lubuskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy