Akademię szwedzką opuści sprawczyni przecieków

  • DI
opublikowano: 20-01-2019, 22:00

Poetka Katarina Frostenson, źródło przecieków werdyktów noblowskich i żona Jean-Claude’a Arnaulta, skazanego za gwałty francusko-szwedzkiego fotografika i reżysera, opuści Akademię Szwedzką.

Decyzja otwiera drogę do przyznania w tym roku zawieszonej literackiej Nagrody Nobla. Akademia poinformowała o zawarciu z poetką porozumienia, na mocy którego odejdzie ona z akademii w zamian za miesięczną pensję w wysokości 12 875 koron (1250 EUR). Będzie mogła także nadal wynajmować służbowe mieszkanie. Apanaże opisano jako „uzasadnione świadczenie emerytalne” w uznaniu za 25-letni cenny wkład poetki w pracę akademii. Z dochodzenia wszczętego na polecenie Sary Danius, byłej sekretarz akademii, wynika, że Jean-Claude Arnault, mąż Katariny Frostenson, był źródłem przecieków o Nagrodzie Nobla dla Wisławy Szymborskiej (1996), Elfriede Jelinek (2004), Harolda Pintera (2005), Jean-Marie Gustave’a Le Clezio (2008), Patricka Modiano (2014), Swiatłany Aleksijewicz (2015) oraz Boba Dylana (2016). W październiku ubiegłego roku sąd apelacyjny w Sztokholmie uznał Arnaulta, współpracownika akademii, za winnego kolejnego gwałtu na tej samej kobiecie i podwyższył mu karę więzienia do 2,5 roku. Wcześniej sąd rejonowy skazał go za gwałt na dwa lata więzienia.

Afera Arnaulta spowodowała konflikt wewnątrz Akademii Szwedzkiej, masowe odejście jej członków i przyczyniła się do decyzji o nieprzyznaniu w 2018 r. literackiej Nagrody Nobla.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy