Akcje banków coraz tańsze

opublikowano: 05-10-2011, 00:00

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Na giełdach trwa dominacja niedźwiedzi, które mimo zbliżającej się zimy wcale nie zamierzają iść spać. Wszystko przez problemy finansowe Grecji. Plotki o zbliżającym się bankructwie tego członka Eurolandu psują krew inwestorom na całym świecie, przyćmiewając nawet lepsze od prognoz dane makroekonomiczne. Przybywa analityków, którzy uważają, że upadek Grecji byłby dobry, gdyż oczyściłby grunt i dawał szanse na odbicie indeksów. Wczoraj do zakupów akcji nie zachęcało też obniżenie przez analityków Goldman Sachs prognozy globalnego PKB na rok bieżący i przyszły, oraz przewidywana recesja w Niemczech i we Francji.

Europejskie indeksy spadały już trzeci dzień. Sytuację pogorszyły taniejące kontrakty terminowe na indeksy amerykańskich giełd i słaba pierwsza faza handlu na Wall Street. Dopiero wystąpienie szefa Fedu, który zapowiedział dalsze działania w celu zdynamizowania ożywienia gospodarczego w USA, poprawiły nastroje.

Wśród spadkowiczów wyróżniali się przedstawiciele sektora bankowego. Dexia, największy pod względem aktywów belgijski bank, traciła najmocniej od 2,5 roku. Ponad 6 proc. taniały akcje Deutsche Banku. Zaangażowanie w grecki dług nadal dołuje wyceny akcji francuskich banków z BNP Paribas i Societe Generale na czele.

Tadeusz Stasiuk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu