Akcje Mieszka dotknęła korekta

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 24-01-2001, 00:00

Akcje Mieszka dotknęła korekta

Z zimowego snu wreszcie przebudził się kurs Mieszka. Po kilku sesjach, na których walory raciborskiej spółki wykazywały się niezwykłą odpornością na jakiekolwiek zmiany, wczoraj doczekaliśmy się zauważalnych ruchów cenowych. Walory spółki, uchodzące za jedne z najatrakcyjniejszych w branży spożywczej, dotknęła korekta. Już początek notowań ciągłych rozpoczął się niepomyślnie dla akcjonariuszy spółki. Początek notowań przecenił papiery giełdowego producenta słodyczy o blisko 3,5 proc. Później było jeszcze gorzej.

Mimo tej ostatniej korekty, inwestorzy lokujący swoje środki w akcjach ZPC Mieszko nie powinni czuć się rozczarowani. Notowania spółki już od dłuższego czasu znajdują się bowiem w trendzie wzrostowym. Wytłumaczenie tego zjawiska jest dosyć proste. Raciborska spółka z kwartału na kwartał osiąga coraz lepsze wyniki. Tak wysoką dynamiką przychodów, jaką uzyskuje Mieszko, nie może pochwalić się żaden konkurent z branży. Po trzech kwartałach 2000 roku przychody ze sprzedaży wzrosły o ponad 50 proc. w porównaniu z tym samym okresem 1999 roku. Natomiast marża operacyjna powiększyła się z 8,7 do 9,2 proc.

Równie ambitne cele stawia sobie kierownictwo Mieszka w tym roku. Spółka chce zwiększyć eksport z 8 do 20 proc. Jednocześnie kierownictwo firmy liczy na pojawienie się w strukturach spółki zachodniego inwestora, który otworzy przed nią nowe rynki zbytu.

Obecnie pakietem większościowym akcji raciborkiego producenta słodyczy dysponuje rodzina Gajdzińskich. Ewentualne wpuszczenie do struktur spółki inwestora branżowego będzie w dużej mierze uzależnione od ceny, jaką zaproponuje on za akcje akcjonariuszom większościowym przejmowanej spółki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Akcje Mieszka dotknęła korekta