Akcje na świecie drożeją, Wall Street czeka

Marek Wierciszewski
opublikowano: 28-01-2011, 00:00

Czwartek na rynkach kapitałowych przyniósł przewagę wzrostów. Nastroje byłyby jeszcze lepsze, gdyby nie obniżenie przez SP ratingu Japonii oraz wzrost liczby nowych bezrobotnych w USA.

Dobra koniunktura panowała w Azji, bo dzień wcześniej Fed zapowiedział dalsze wspieranie gospodarki amerykańskiej, a dane o sprzedaży nowych domów wypadły powyżej oczekiwań. Najchętniej kupowano papiery japońskich eksporterów. O ponad 2 proc. zwyżkował Canon, a nieco mniej Sony. Większego wpływu na rynek nie miała nawet obniżka ratingu długu Japonii przez agencję SP. Jej zdaniem, stosunek długu do PKB kraju będzie rósł jeszcze do połowy przyszłej dekady. W Europie osłabły natomiast obawy, że kryzys zadłużeniowy będzie się nadal rozszerzać. O tym, że sytuacja jest pod kontrolą, przekonywał charyzmatyczny inwestor George Soros.

Entuzjazm byków ostudziły dopiero raporty z gospodarki amerykańskiej. Liczba złożonych w urzędach pracy nowych wniosków o nowe zasiłki wzrosła w zeszłym tygodniu o 51 tys., do 454 tys. Wyraźnie poniżej prognoz wypadły dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku. O blisko 3 proc. na początku handlu zniżkowały notowania Starbucksa. Spółka prognozuje, że rosnęce ceny kawy wpłyną na jej koszty. Podobny spadek zanotował ATT, bo sprzedaż w ostatnim kwartale wypadła poniżej oczekiwań.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Akcje na świecie drożeją, Wall Street czeka