Akcje Unipetrolu w górę po środowej decyzji KE

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 21-04-2005, 11:12

Akcje Unipetrolu wzrosły w czwartek na giełdzie w Pradze o prawie 7 proc. po środowej decyzji Komisji Europejskiej (KE), która zgodziła się, by PKN Orlen kupił czeską grupę paliwową.

Akcje Unipetrolu wzrosły w czwartek na giełdzie w Pradze o prawie 7 proc. po środowej decyzji Komisji Europejskiej (KE), która zgodziła się, by PKN Orlen kupił czeską grupę paliwową.

    Zgoda organów antymonopolowych KE była konieczna do finalizacji transakcji kupna 62,99 proc. akcji Unipetrolu przez PKN.

    Komisja uznała, że operacja ta nie zagraża konkurencji w regionie.  Akcje czeskiej grupy wzrosły w czwartek o niemal 7 proc. do 158,2 koron, a maklerzy spodziewają się na najbliższych sesjach jeszcze większego zainteresowania walorami tej spółki. 

    W środę przed decyzją KE akcje zniżkowały w trakcie sesji giełdowej nawet o 11 proc.; inwestorzy nie byli pewni, jaką decyzję podejmie ostatecznie organ antymonopolowy UE.

    Na początku czerwca 2004 roku PKN Orlen podpisał z czeskim Funduszem Majątku Narodowego umowę kupna 62,99 proc. akcji Unipetrolu o wartości 13,05 mld koron czeskich (480 mln USD).

    Unipetrol osiągnął wstępnie w 2004 roku skonsolidowany zysk netto w wysokości 3,55 mld koron po stracie w 2003 roku, wynoszącej 406 mln koron. Również wszystkie spółki zależne Unipetrolu osiągnęły w ubiegłym roku dobre wyniki, a to -zdaniem analityków - może oznaczać, że czeski rząd zażąda za Unipetrol wyższą cenę o 10 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane