Akcje Yahoo ożywiły popyt na Wall Street

(Paweł Kubisiak)
11-08-2005, 16:56

Amerykańskie parkiety rozpoczęły dzień od niewielkich wzrostów. Rynku nie powstrzymały ani słabe dane makro ani wysokie ceny ropy. Za to gracze z optymizmem przyjęli plany przejęcia chińskiej spółki e-commerce przez portal Yahoo.

Amerykańskie parkiety rozpoczęły dzień od niewielkich wzrostów. Rynku nie powstrzymały ani słabe dane makro ani wysokie ceny ropy. Za to gracze z optymizmem przyjęli plany przejęcia chińskiej spółki e-commerce przez portal Yahoo.

Początek sesji nie zapowiadał się najlepiej. Za baryłkę ropy lekkiej płacono w Nowym Jorku nawet 65,30 dolara. Dodatkowo Departament Handlu poinformował przed otwarciem notowań, że sprzedaż detaliczna w Stanach Zjednoczonych wzrosła w lipcu o 1,8 proc, podobnie jak i w czerwcu. Świadczy to o wzroście popytu konsumentów, jednak wzrost był niższy od prognoz analityków, którzy oczekiwali, że lipcowa sprzedaż zwiększy się o 2,2 proc.

Raport był pozytywny jedynie dla rynku motoryzacyjnego, gdyż zachęceni promocjami Amerykanie wydali na nowe auta najwięcej od prawie czterech lat. Sprzedaż aut wzrosła o 6,7 proc. i był to największy wzrost od października 2001 r. Jednak po odliczeniu aut, sprzedaż zwiększyła się zaledwie o 0,3 proc., a po odliczeniu paliwa sprzedaż detaliczna była taka sama jak w czerwcu.

Znacznie lepiej wypadły dane z rynku pracy - liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych spadła w ubiegłym tygodniu do 308 tys. z 314 tys. Analitycy prognozowali wzrost do 315 tys.

Od otwarcia w centrum uwagi znalazły się akcje Yahoo, które zarobiły 2 proc. Amerykański portal finalizuje transakcję kupna udziałów w chińskiej spółce e-commerce, portalu Alibaba.com. Yahoo zapłaci 1 mld dolarów za kupno ok. 40 proc. udziałów w chińskiej firmie. Będzie to największa zagraniczna inwestycja w tym segmencie chińskiego rynku. Alibaba jest właścicielem Taobao.com, internetowej platformy aukcyjnej, oraz platformy handlowej Alibaba.com.

Wzrosty towarzyszyły tez spółkom paliwowym, które zwyczajowo rosną wraz z cenami ropy. Prawie o 2 proc. wzrosła wycena akcji Exxon Mobil.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Akcje Yahoo ożywiły popyt na Wall Street