Akcje ZM Duda powinny oprzeć się giełdowej korekcie

Piotr Wiśniewski
07-07-2003, 00:00

Wśród dynamicznie rozwijających się spółek notowanych na GPW, na uwagę zasługują Zakłady Mięsne Duda. Spółka, której akcje od niedawna wchodzą w skład indeksu średnich spółek MIDWIG, to rodzinna firma z siedzibą w Grąbkowie (woj. wielkopolskie). Podstawową działalnością spółki jest skup i ubój żywca wieprzowego i wołowego oraz konfekcjonowanie i rozbiór mięsa. Udział spółki w polskim rynku mięsa czerwonego szacuje się na 5 proc.

Kryzys w branży przetwórstwa mięsnego trwa wprawdzie od połowy 1998 roku, ale od pewnego czasu pojawiają się sygnały poprawy koniunktury — zatrudnienie w branży rośnie i poprawia się rentowność przedsiębiorstw. Ogromną szansą dla polskiej branży mięsnej jest przy tym eksport, który w ostatnich latach nie był atutem naszych producentów. Jak pokazują dane Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, w ostatnich latach eksport wieprzowiny, a zwłaszcza jej przetworów systematycznie spadał i nie miał istotnego znaczenia dla obrotów całej branży.

Po wejściu do UE przed polskimi firmami otworzy się tamtejszy rynek. Najlepsze firmy, posiadające uprawnienia eksportowe do UE, nie muszą się obawiać konkurentów. Mimo gorszej wydajności produkcji ceny i koszty naszego przemysłu mięsnego są znacznie niższe niż w firmach unijnych. Chodzi tu o kilkanaście proc. niższe ceny trzody chlewnej oraz kilkakrotnie niższe koszty siły roboczej. Warto również dodać, że po akcesji polscy producenci mięsa będą, podobnie jak ich unijni konkurenci, korzystać z systemu dopłat do eksportu poza granice Unii. Ma to o tyle istotne znaczenie, że wciąż głównym zagranicznym rynkiem zbytu dla polskich producentów jest Rosja, gdzie trafia około 65 proc. polskiego eksportu mięsa.

Produkcja mięsna w Polsce jest rozproszona. Na rynku działa ponad 4 tys. podmiotów, w tym zaledwie około 10 proc. z nich to firmy duże, o zatrudnieniu powyżej 50 osób. Na tym tle do niekwestionowanych liderów branży zalicza się ZM Duda.

Spółka pokonała główne bariery wejścia na rynki zachodnie (posiada niezbędny certyfikat jakości HACCP) i obecnie jest w gronie kilkudziesięciu polskich firm, które otrzymały uprawnienia eksportowe do krajów UE. Już w pierszym kwartale 2003 r. spółka zwiększyła eksport do około 17 proc. ogółu sprzedaży z 14 proc. w roku ubiegłym. Przy tym, w tym roku, po raz pierwszy ZM Duda kierowała swój eksport na Zachód. Przedsiębiorstwo znajduje się w fazie dynamicznego rozwoju, o czym świadczą wciąż poprawiające się wyniki finansowe oraz skala przeprowadzanych i planowanych inwestycji. W ubiegłym roku spółka wypracowała 220 mln zł przychodów ze sprzedaży, co oznacza wzrost o 13 proc. licząc rok do roku. Zysk netto po korekcie wyniósł około 5 mln zł wobec deklarowanych 6 mln zł, ale i tak było to dwukrotnie więcej niż w roku poprzednim.

Na ten rok spółka zapowiada znaczną progresję wyników. Zysk netto ma wynieść 9,6 mln zł, a przychody 289 mln zł. Wprawdzie po pierwszym kwartale wynik netto sięgnął 1,5 mln zł (niespełna 16 proc. prognozy), a sprzedaż 61 mln zł (nieco ponad 21 proc.), ale za to oczekiwania co do danych za ostatnie trzy miesiące były bardziej optymistyczne. Spółka przekroczyła bowiem prognozę uboju żywca o 6 proc., co oznacza wykonanie całorocznego planu po dwóch kwartałach w 54 proc.

Biorąc pod uwagę korzyści dla branży mięsnej, wynikające z wejścia Polski do Unii Europejskiej, oraz silną pozycję i potencjał rozwojowy spółki, wydaje się, że inwestycja w akcje ZM Duda może się okazać opłacalna. W perspektywie średnio- i długoterminowej akcje spółki powinny oprzeć się ewentualnej korekcie na gieł?zie. Szansę taką dostrzegli już inwestorzy instytucjonalni. Po początkowym braku zainteresowania (w trakcie grudniowej emisji akcji) w tym roku w akcjonariacie spółki pojawiły się kolejno dwa fundusze emerytalne, posiadające po około 7 proc. kapitału zakładowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Wiśniewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Akcje ZM Duda powinny oprzeć się giełdowej korekcie