Akcyza da się firmom we znaki

Łukasz Świerżewski
opublikowano: 14-09-2004, 00:00

W projekcie budżetu na 2005 r. nie ma wielu zmian podatkowych. Jest jednak wyjątek: skokowy wzrost akcyzy na gaz samochodowy i papierosy.

Ograniczenie deficytu budżetowego z około 44 mld zł w 2004 r. do 35 mld zł w 2005 r. zawdzięczać będziemy głównie wzrostowi dochodów z podatków. Mają one wynieść 153,8 mld zł, czyli realnie (po uwzględnieniu 3- -proc. inflacji) zwiększyć się o 9,2 proc. W rezultacie łączne obciążenie gospodarki podatkami w przyszłym roku wzrośnie. Ich udział w PKB zwiększy się z 15,5 do 16,1 proc. Nie oznacza to, że rząd szykuje rewolucje podatkową. Wręcz przeciwnie. Skąd zatem dodatkowe dochody? W zwiększeniu bazy podatkowej, ale nie tylko.

Intratny VAT

Tajemnica tkwi w VAT i akcyzie. Według rządowego projektu, wpływy z podatku od towarów i usług wyniosą w przyszłym roku 72,6 mld zł, czyli będą wyższe o 14 proc. Nie ma jednak planów podwyżki stawek. Przez cały rok będą jednak obowiązywały przepisy, które wprowadzono w maju tego roku. Przypomnijmy, że wówczas weszła w życie ustawa przewidująca m.in. podwyższenie stawki VAT na artykułu dziecięce i na materiały budowlane, likwidację systemu bonów paliwowych oraz ulg dla zakładów pracy chronionej. Nie będzie też odnotowanych w tym roku negatywnych skutków zmiany sposobu rozliczeń podatku wewnątrz UE.

Pozytywnie na dochody z VAT wpłynąć ma także ożywienie gospodarcze (5-proc. dynamika PKB) oraz wzrost konsumpcji o 3,2 proc.

Skok akcyzy

Największe zmiany rząd szykuje w akcyzie. Rzuca się w oczy zwłaszcza planowana podwyżka aż o 10 proc. w ciągu roku podatku zawartego w cenie gazu samochodowego. Z powodu dostosowywania do wysokości akcyzy w Unii Europejskiej aż o 14,7 proc. wzrośnie podatek nałożony na wyroby tytoniowe. Akcyza na benzynę i olej wzrośnie natomiast w skali roku o 3 proc.

Należy zauważyć, że na 2005 r. nie są planowane podwyżki akcyzy na wyroby alkoholowe, tj. piwo, wino i wyroby spirytusowe — czytamy w uzasadnieniu budżetu.

Łącznie dochody z akcyzy wyniosą 42,24 mld zł i będą wyższe od tegorocznych o 13,5 proc.

Spokój w PIT i CIT

W nieco mniejszym stopniu rosnąć mają wpływy z podatków dochodowych. Ministerstwo Finansów (MF) ma jednak nadzieję, że pozytywne skutki obniżenia stawki CIT oraz wysokie zyski firm utrzymają się w przyszłym roku i dochody z tego podatku zwiększą się o niemal 11 proc., do 14,6 mld zł.

Najmniejszy przyrost wpływów (o 6,1 proc.) przewidziano w PIT. Wpływy z tytułu tego podatku wynieść mają 23,5 mld zł. Co ważne, MF nie przewiduje wprowadzenia żadnej ze zmian, które ostatnio proponował SLD. W projekcie budżetu zapisano tylko wprowadzenie możliwości wspólnego opodatkowania dla owdowiałych małżonków oraz zmianę wielkości limitu odliczeń darowizn do maksimum 6 proc. dochodu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Świerżewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Akcyza da się firmom we znaki