Akcyza na oleje zawieszona

Jarosław Królak
09-06-2005, 00:00

Dziś minister finansów podpisze rozporządzenie odwlekające do 1 sierpnia podwyżkę akcyzy na oleje opałowe i przedstawi program osłonowy.

Firmy i obywatele używający gazu i olejów opałowych mogą odetchnąć. Nie na długo, bo tylko do sierpnia. Wiadomo już na pewno, że 17 czerwca nie dojdzie do podwyżki akcyzy na te paliwa.

— Dzisiaj minister Mirosław Gronicki podpisze rozporządzenie przesuwające do 1 sierpnia datę wprowadzenia wyższych stawek podatku akcyzowego na gaz oraz oleje opałowe — informuje Iza- bella Laskowska, rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów (MF).

Propozycje osłonowe

Minister postąpił więc zgodnie z poleceniem premiera, który podwyżkę popiera, jednak postanowił ją odwlec pod wpływem zmasowanej krytyki tego pomysłu. Także dziś minister Gronicki przedstawi posłom z sejmowej komisji finansów propozycje osłonowe dla tych, którzy najbardziej ucierpią na znacznej podwyżce cen gazu i oleju opałowego, co nastąpiłoby na skutek drastycznego wzrostu akcyzy.

Pakiet osłonowy nie obejmie firm. Oznaczałoby to, że dystrybutorzy i użytkownicy musieliby samodzielnie udźwignąć tę podwyżkę. Branża paliwowa od dawna jednak alarmuje, że taki scenariusz doprowadzi do zapaści na rynku olejów opałowych oraz bankructw wielu firm. Dla kogo więc osłony? Resort finansów zamierza zaproponować dodatki mieszkaniowe dla obywateli oraz subwencje dla gmin.

Ratowanie teki

Opóźnienie podwyżki i przedstawienie pakietu osłonowego mogą uratować Mirosławowi Gronickiemu ministerialne stanowisko. Na kolejnym posiedzeniu Sejmu, zaczynającym się 15 czerwca, posłowie będą bowiem głosować nad uchwałą o wotum nieufności wobec ministra oraz nad wezwaniem premiera do rezygnacji z podwyżki.

MF chce, aby akcyza na 1000 litrów oleju grzewczego skoczyła z 233 zł do 1028 zł. Za gaz płynny grzewczy zapłacilibyśmy 695 zł za tonę (zrównanie z autogazem). Z 60 zł do 695 zł za tonę ma wzrosnąć podatek na tzw. ciężkie oleje opałowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Akcyza na oleje zawieszona