Akcyza w górę, palacze rzucili się na zakupy

DI, PAP
opublikowano: 14-01-2008, 06:47

Polacy kupują papierosy na zapas. Wszystko ze  strachu przed rosnącą akcyzą. Od poniedziałku podatek wzrósł o 23 proc. Paczka tanich papierosów ma kosztować nawet 7 zł - zauważa "Gazeta Wyborcza".

Sprzedaż papierosów w grudniu i styczniu wzrosła nawet o 20 proc. - ocenia Michał Kubajek z sieci Tesco. Owe 20 proc., jak zauważa pracownik brytyjskiej sieci, dotyczy "wybranych marek". Średnio wszystkie papierosy sprzedawały się o jedną dziesiątą lepiej niż zazwyczaj.

Palaczy wystraszyły medialne informacje o radykalnie rosnącej akcyzie. Kartony z papierosami zaczęli kupować na zapas. Od dziś, czyli od 14 stycznia, podatek wzrósł o 23 proc. Ministerstwo Finansów szacuje, że za paczkę papierosów, zależnie od marki, trzeba będzie zapłacić od 15 do 17 proc. więcej. To oznacza, że paczka tanich papierosów będzie kosztować nawet ok. 7 zł, a tych ze średniej półki - 8 zł.

Coroczna podwyżka akcyzy to rytuał, od kiedy zadecydowaliśmy, że chcemy wstąpić do Unii Europejskiej. Minimalna stawka tego podatku wynosi w UE 64 euro na tysiąc sztuk papierosów. Akcyza to 50-60 proc. ceny każdego pudełka - wyjaśnia gazeta.

Tak samo ma być u nas. A obecna podwyżka sprawy jeszcze nie załatwia. Czasu na wyrównanie akcyzy nie pozostało wiele - mamy go do grudnia. Pod koniec roku Ministerstwo Finansów znowu przygotuje rozporządzenie z podwyżką. Wtedy za paczkę droższych papierosów trzeba będzie zapłacić nawet 10 zł. A to też może nie być koniec.

Resort finansów nie ukrywa, że rosnąca akcyza to zachęta dla nałogowców do rozstania się z nikotyną. "Rosnące ceny papierosów stanowią istotny czynnik zachęcający do ograniczenia ich używania lub całkowitej rezygnacji z palenia, przyczyniając się do zawężenia kręgu palaczy, co z kolei sprzyja wypełnieniu celów zdrowotnych polityki rządu" - czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia o podwyżce akcyzy.

Zachęta chyba jednak nie działa, bo pomimo corocznych podwyżek podatku dochody budżetu z tytoniowej akcyzy rosną - w 2006 r. sięgnęły ponad 11,3 mld zł (danych za 2007 r. brak, ale wpływy mają być wyższe). Rok wcześniej było prawie 9,8 mld zł. Rosnąca od dziś akcyza nie oznacza, że od razu trzeba będzie zapłacić więcej. Zdaniem Marty Lau, rzeczniczki prasowej sieci Ruch, papierosy z wyższą akcyzą pojawią się dopiero w wakacje. To dlatego, że producenci od września robili gigantyczne zapasy w magazynach. Wszystko po to, aby jak najwięcej opakowań miało starą akcyzę.

Sami producenci są jednak mniejszymi optymistami. "Nasze zapasy papierosów ze +starą+ akcyzą skończą się w ciągu dwóch, trzech miesięcy" - mówi Mariola Krzyżaniak z Imperial Tobacco, które produkuje m.in. papierosy Davidoff i West. Podobnie - na kilka miesięcy - szacuje swoje zapasy największy producent papierosów w Polsce Philip Morris (Malboro, Mocne). Oznacza to, że na zachomikowanie papierosów palacze mają czas do wiosny - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Akcyza w górę, palacze rzucili się na zakupy