AKJ dokupuje akcje Pekaesu

ZK
18-01-2006, 00:00

W transakcji pakietowej właściciela zmieniło prawie 1,7 mln walorów Pekaesu. Sprzedawał Bank Gospodarstwa Krajowego.

Za poniedziałkową transakcją pakietową papierami czołowej grupy transportowo-spedycyjnej stał AKJ Management jako kupujący i Bank Gospodarstwa Krajowego jako sprzedający — wynika z naszych informacji. W sumie przehandlowano 1,66 mln akcji, stanowiących prawie 5 proc. kapitału Pekaesu.

Kończą to, co zaczęli

AKJ Management, fundusz inwestycyjny typu private equity, w październiku został największym akcjonariuszem Pekaesu. Dzięki wezwaniu przejął kontrolę nad 49,99 proc. kapitału spedycyjnej firmy płacąc po 9,50 zł za każdą akcję. Wtedy chętnych do sprzedaży papierów Pekaesu, który znajduje się ostatnio w trudnej sytuacji, było więcej. Konieczna więc była redukcja zleceń sprzedaży o ponad 40 proc. Bank Gospodarstwa Krajowego, który chciał wyjść ze spółki, nie zdołał w tej sytuacji sprzedać całego pakietu. W rękach banku zostało ponad 13 proc. walorów.

Ostatnie pakietówki należy traktować jako dokończenie tamtej transakcji. Tym bardziej że obowiązywała w nich cena 9,50 zł, taka sama jak w październikowym wezwaniu. Z drugiej zaś strony AKJ oficjalnie zadeklarował, że chce zwiększyć zaangażowanie w Pekaesie maksymalnie do 66 proc. Tyle, według nowych przepisów, inwestor może skupić bez konieczności ogłaszania kolejnego wezwania.

Czas porządków

AKJ Management, powiązany z grupą poznańskiego biznesmena Jana Kulczyka, zaczął robić porządki w warszawskiej spółce. Do końca marca ma powstać plan restrukturyzacji, a do końca pierwszego półrocza zostanie przyjęta długoterminowa strategia. Celem zmian jest przekształcenie Pekaesu w kompleksowego operatora logistycznego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ZK

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / AKJ dokupuje akcje Pekaesu