Aktywa funduszy wzrosły o 2 proc.

Katarzyna Ostrowska
23-04-2002, 00:00

Aktywa funduszy inwestycyjnych utrzymały się w ubiegłym roku na wysokim poziomie — wynika z analizy DWS Investment z Frankfurtu. Ich wartość minimalnie wzrosła z 45,34 do 46,31 bln zł.

Według frankfurckiego DWS Investment, aktywa funduszy inwestycyjnych wzrosły w ubiegłym roku o 2,2 proc. — do 46,31 bln zł (12,9 bln EUR). Taki wynik osiągnięto dzięki słabej pozycji euro w stosunku do dolara. Bez różnic kursowych zanotowałyby spadek o 0,6 proc.

Aktywa funduszy w USA i Kanadzie utrzymały wysoki poziom lub lekko wzrosły. W Europie odnotowano nieznaczny spadek. Mocniejszy nastąpił w Japonii. Tamtejszy rynek funduszy zakończył ubiegły rok spadkiem o 8,3 proc. w jenach, czyli o 15,4 proc. w euro.

Decydującym czynnikiem wpływającym na rozwój funduszy był silny spadek kursów na międzynarodowych rynkach akcji. Silniej odczuły spadek kraje z tradycyjnie wysokim udziałem w funduszach akcji, takie jak USA i Wielka Brytania. Straty kursowe wpłynęły na aktywa funduszy. W kilku krajach (USA, Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Szwajcaria oraz Japonia) stratom kursowym towarzyszyły dopływy środków pieniężnych, co częściowo skompensowało wyniki.

— Obok zmian w sposobie inwestowania do funduszy napłynęły nowe środki, głównie w fundusze rynku pieniężnego oraz w mniejszym stopniu w fundusze dłużnych papierów wartościowych i akcji — twierdzą analitycy DWS.

Na Starym Kontynencie wpływy nowych środków wyniosły około 395 mld zł (110 mld EUR). Mimo to europejski rynek funduszy odnotował w 2001 r., po długim okresie hossy, lekki ich spadek — o 0,9 proc., do 14,32 bln zł (3,99 bln EUR). W ciągu pięciu lat, od końca 1996 r., aktywa funduszy publicznych w Europie wzrosły prawie trzykrotnie — z 4,99 bln zł (1,39 bln EUR) do 14,32 bln zł (3,99 bln EUR).

Turbulencjom na międzynarodowych rynkach kapitałowych nie oparła się Europa Wschodnia. Stopy wzrostu w porównaniu z latami poprzednimi były znacznie niższe. Polska, Czechy i Rumunia, których łączne aktywa w lokatach wyniosły 17,95 mld zł (5 mld EUR), odnotowały nie- wielki wzrost — o 25 proc. Akty- wa netto polskich funduszy na koniec 2001 r. stanowiły 11,86 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Aktywa funduszy wzrosły o 2 proc.