Aktywność będzie powoli się zwiększać

  • Anna Wrzesińska
opublikowano: 02-01-2012, 10:49

Podczas pierwszej sesji w 2012 roku obroty będą niewielkie, jednak aktywność inwestorów powinna stopniowo się zwiększać. Inwestorzy zastanawiają się co przyniesie Nowy Rok.

Jak to zazwyczaj bywa, opinie analityków są podzielone. Kluczowe w dalszym ciągu pozostanie rozwiązanie problemów z zadłużeniem strefy euro oraz zażegnanie kryzysu zaufania. Jak na razie nadal rynki dość sceptycznie podchodzą do pomysłów polityków na kryzys i koncepcji unii fiskalnej. Istotną rolę odegrają także dane makroekonomiczne z globalnej gospodarki oraz to, czy gospodarkom większości krajów uda uniknąć się recesji. Luźna polityka monetarna prowadzona na skalę światową wydaje się niewystarczająca wobec braku możliwości wspierania koniunktury poprzez stymulację fiskalna.

Pomimo, że ten tydzień rozpoczyna się dość spokojnie, to będzie coraz ciekawszy.  Opublikowane dzisiaj dane na temat wskaźników aktywności z Europy w sektorze przemysłowym były lepsze niż oczekiwano. Zarówno indeksy PMI z Francji, Niemiec, Włoch, Grecji czy całej strefy euro zanotowały w grudniu wzrost w porównaniu do poprzedniego okresu. To nie przekłada się jednak na notowania europejskiej waluty. Wskaźniki te pozostają poniżej poziomu 50pkt. oddzielającego ekspansję od regresu. Euro handlowane jest poniżej poziomu 1,30 w stosunku do dolara oraz za euro w dalszym ciągu płacimy mniej niż 100 jenów. Już jutro do gry powrócą gracze z USA, Wielkiej Brytanii i Kanady, co poprawi płynność na rynkach. Opublikowany zostanie również protokół z ostatniego posiedzenia FOMC, a od czwartku stopniowa będą napływały dane z amerykańskiego rynku pracy, a także indeks ISM z sektora przemysłowego.

Na rynku walutowym sytuacja pozostaje dość stabilna. Analiza techniczna wskazuje w średnim terminie na kontynuację ubiegłorocznych trendów.

EURPLN
EURPLN przełamał opór na poziomie 4,4623 w postaci 38,2% zniesienia Fibo całości fali spadkowej z okolic 4,5980 i kontynuuje wzrosty. Zamknięcie świecy na wykresie dziennym z piątku nastąpiło powyżej chmury ichimoku, co jest sygnałem do wyprzedaży złotego. Obecnie kurs euro złotego notowany jest powyżej chmury, a pierwszym docelowym poziomem obecnego ruchu są okolice 4,4900. Wsparcie znajduje się w rejonie 4,40.

EURUSD
Eurodolar zachowuje się bardzo stabilnie i handlowany jest poniżej oporu na poziomie 1,30, który wyznacza górne ograniczenie kanału spadkowego. Z technicznego punktu widzenia para pozostaje w silnym trendzie spadkowym, co skutecznie powinno ograniczać wszelkie zwyżki na EURUSD.

GBPUSD
Obecność silnego oporu w rejonie 1,5780 powinna skutecznie ograniczać dalsze umocnienie funta w najbliższym czasie. Para obecnie oscyluje tuz poniżej 50% zniesienia Fibo całości spadków z poziomu grudniowego maksimum lokalnego. Notowania powinny być stabilne i pozostać poniżej strefy opory 1,5570-1,5600 w dniu dzisiejszym.

EURJPY
Eurojen realizuje scenariusz spadkowy. Para przełamała psychologiczny opór w rejonie 100 jenów za euro, co zgodnie z tym co wcześniej pisałam, otwiera w średnim terminie drogę do dalszych spadków w rejon geometrycznego wsparcia na poziomie 97,75 wynikającego z projekcji 127,2% październikowej fali korekcyjnej. 15-okresowa średnia ruchoma na wykresie dziennym wyznacza opór na poziomie 101,20.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Wrzesińska www.idmtrader.pl

Polecane