Aktywność chińskiego przemysłu największa od 5 lat

opublikowano: 31-03-2017, 06:47
aktualizacja: 31-03-2017, 06:47

Indeks aktywności chińskiego przemysłu przetwórczego osiągnął w marcu największą wartość od prawie 5 lat. Indeks aktywności sektora usług jest najwyżej od 2 lat.

Druga gospodarka świata zwiększa tempo. Oficjalny indeks PMI przemysłu osiągnął w marcu 51,8. Ekonomiści oczekiwali, że dojdzie do 51,7 i powtórzy najwyższy wynik od listopada.

Zobacz więcej

Chiny, produkcja

Bloomberg

Indeks PMI sektora usług sięgnął w marcu 55,1 i jest najwyżej od 2 lat. W lutym wynosił 54,2.

- Ubiegłoroczna stymulacja zrobiła swoje i coraz bardziej wygląda na to, że tempo wzrostu staje się wyższe niż w pierwszej reakcji na stymulację, szczególnie w prywatnych spółkach z sektora usług – powiedział Shane Oliver z AMP Capital Investors w Sydney. 

Mniej optymizmu wykazuje Julian Evans-Pritchard z Capital Economics.

- To umocnienie prawdopodobnie się nie utrzyma – napisał. – Korekta na rynku nieruchomości będzie nadal trwała co w połączeniu z polityką zacieśnienia spowoduje spowolnienie inwestycji i aktywności przemysłu w nadchodzących kwartałach – dodał.

Subindeks nowych zamówień  wzrósł z 53 do 53,3 w marcu i jest najwyżej od prawie trzech lat. Subindeks nowych zamówień eksportowych osiągnął 51. To jego najwyższa wartość od prawie 5 lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Aktywność chińskiego przemysłu największa od 5 lat