Alchemia pokazała zyski i ucieszyła inwestorów

GRA
opublikowano: 26-10-2007, 00:00

Po trzech kwartałach spółka ma już ponad 100 mln zł czystego zysku. Inwestorom się to podoba.

Firma Romana Karkosika osiągnęła najlepszy wynik w historii

Po trzech kwartałach spółka ma już ponad 100 mln zł czystego zysku. Inwestorom się to podoba.

Akcje Alchemii, kontrolowanej przez Romana Karkosika, znanego inwestora giełdowego, należały wczoraj do najmocniej drożejących walorów na GPW. Na zamknięciu płacono za nie 11,01 zł, po 4,86-procentowym wzroście. W ciągu dnia rosły nawet do 11,15 zł. Inwestorów zachęciły do zakupów kwartalne wyniki finansowe. Należą do najlepszych w historii spółki.

Prognoza niezagrożona

Skonsolidowane przychody Alchemii wzrosły w III kwartale o ponad 160 proc., z 112 mln zł do 294 mln zł. Znacznie poprawiła się też EBITDA: z 28 mln zł do 66,1 mln zł. Dynamika zysku netto była skromniejsza — poprawił się o 13 proc., do 44,1 mln zł. Narastająco po trzech kwartałach grupa Alchemii ma już na koncie 107 mln zł czystego zarobku (+31 proc.), przy 585 mln zł przychodów (+83 proc.).

„Zarząd emitenta nie widzi zagrożeń co do wykonania prognozowanych wyników finansowych za 2007 r.” — napisała spółka w oficjalnym komunikacie. Tegoroczne szacunki grupy mówią o 160 mln zł zysku netto, przy 925 mln zł przychodów.

Dobre wyniki kwartalne nie powinny być dla rynku zaskoczeniem. Od dawna wiadomo było, że w trzecim kwartale Alchemia po raz pierwszy będzie konsolidować wyniki zakupionej od Mittala Huty Bankowej.

— Huta Bankowa wypracowała około 20 proc. naszych przychodów w trzecim kwartale. Jednocześnie trwa jej restrukturyzacja, co z miesiąca na miesiąc poprawia jej wyniki na poziomie sprzedaży i wyniku netto. Dlatego potencjał Huty Bankowej zobaczymy w pełni w raporcie z czwartego kwartału — mówi Karina Wściubiak, prezes Alchemii.

W raporcie kwartalnym Alchemii nie znalazła się żadna wzmianka o wrześniowej eksplozji pieca elektrycznego w Hucie Batory. Wybuchło jedno z dwóch urządzeń do wytopu stali ze złomu.

— Ten wypadek po prostu nie ma żadnego wpływu na nasze wyniki — wyjaśnia Karina Wściubiak.

Miliard na inwestycje

Zdaniem Alchemii, jej kondycja finansowa jest dziś bardzo dobra. Dlatego firma planuje dalej inwestycje. W ciągu najbliższych trzech lat chce przeznaczyć na rozwój nawet 1 mld zł. Jej strategia zakłada przede wszystkim inwestycje w segment walcowniczy oraz integrację pionową.

„Projekty będą realizowane poprzez fuzje, przejęcia lub bezpośrednie inwestycje produkcyjne” — podała spółka w komunikacie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu