Alert w Japonii przez Koreę

PAP
opublikowano: 27-11-2010, 11:24

Wszyscy członkowie gabinetu premiera Japonii Naoto Kana zostali postawieni w sobotę w stan alertu, w oczekiwaniu na rozwój sytuacji na Półwyspie Koreańskim.

Premier Kan nakazał członkom gabinetu pozostać w Tokio do środy i nie oddalać się od swych ministerialnych biur na odległość wymagającą podróży dłuższej niż godzina.

Rząd został postawiony w stan alertu ze względu na rosnące napięcie na Półwyspie Koreańskim i w oczekiwaniu na rozpoczęcie wspólnych, czterodniowych manewrów armii USA i Korei Płd. na Morzu Żółtym.

W piątek władze w Phenianie za pośrednictwem swej agencji prasowej KCNA ostrzegły, że amerykańsko-południowokoreańskie manewry wojskowe doprowadzą Półwysep Koreański na skraj wojny.

Wzrost napięcia w regionie jest rezultatem wtorkowego incydentu: artyleria Korei Północnej ostrzelała wtedy wyspę Yeonpyeong. Zginęły - według najnowszych danych południowokoreańskich - 4 osoby a 18 zostało rannych. Armia Korei Południowej odpowiedziała ogniem.

Napięcie pomiędzy oboma państwami koreańskimi, które wciąż oficjalnie pozostają w stanie wojny, ponieważ w 1953 roku podpisano jedynie rozejm, zaostrzyło się na początku roku. Seul oskarżył wówczas Phenian o zatopienie południowokoreańskiego okrętu, na którym zginęło 46 marynarzy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu