Algorytmy zamiast wyczucia

Wiele przedsiębiorstw rezygnuje z intuicyjnego zarządzania ludźmi na rzecz działań HR wspomaganych narzędziami cyfrowymi.

Spółka Südzucker Polska, producent cukru należący do europejskiej Grupy Südzucker, zainwestowała w system SAP z dziedziny tzw. twardego HR. Nowe rozwiązanie, wprowadzone z pomocą konsultantów Gavdi Polska, usprawnia administrowanie kadrami, w tym planowanie i ocenę czasu pracy. Integrator wdrożył także swoje autorskie narzędzie eDeklaracje do tworzenia i elektronicznej wysyłki na masową skalę deklaracji podatkowych pracowników, a także moduł Travel Management do zarządzania podróżami służbowymi.

TWARDE DANE:
Zobacz więcej

TWARDE DANE:

Dzięki rozwiązaniom informatycznym działy personalne standaryzują i usprawniają działalność. Pozwala im to na liczbowe wykazanie wartości zarządzania kadrami — mówi Anna Węgrzyn, kierownik projektu mHR w BPSC. ARC

— Kluczem do sukcesu było sięgnięcie po nasze prekonfigurowane produkty i ścisła współpraca z działem personalnym klienta w Polsce i jego centralą w Niemczech. Dostarczyliśmy rozwiązanie, które wpłynęło na jakość pracy menedżerów i pozwoliło na efektywną obsługę kadr we wszystkich zakładach produkcyjnych Südzucker w naszym kraju — zachwala Ireneusz Hołowacz, dyrektor ds. produktów Gavdi Polska, pełniący rolę kierownika projektu. A użytkownik podziela ten entuzjazm.

— Możemy korzystać z nowoczesnego, elastycznego i skalowalnego rozwiązania, które — o czym jesteśmy przekonani — pozwoli nam efektywnie zarządzać kadrami także w przyszłości. Bo system będzie rósł razem z nami — mówi Anna Sobczak-Lis z Südzucker Polska.

Inwestycja w talenty

Wkrótce system mHR, czyli właśnie do zarządzania tzw. zasobami ludzkimi, będzie również na usługach warszawskiego Centrum Nauki Kopernik. Eksperci chorzowskiej spółki BPSC zainstalują w tej instytucji oprogramowanie ułatwiające opisywanie stanowisk, organizację szkoleń i opracowywanie ścieżek rozwoju specjalistów. Z grubsza chodzi o to, by z kwalifikacji i kompetencji pracowników zrobić jak najlepszy użytek.

— Użytkownicy naszego systemu mają dostęp do informacji dotyczących zadań i wymagań stawianych na każdym stanowisku. Mogą na bieżąco kontrolować, czy pasują do danej funkcji lub projektu. A jeśli stwierdzą, że nie, wybierają szkolenie, aby podnieść swoje kwalifikacje — opowiada Anna Węgrzyn, kierownik projektu mHR w BPSC. Według niego żadne przedsiębiorstwo nie jest zbyt małe, aby myśleć o podobnych aplikacjach, zwłaszcza że są skalowalne. Przypomina też, że klientami takich firm jak BPSC są instytucje zatrudniające równie dobrze 30 tys., jak i 120 osób.

To się opłaca

Co przemawia za wdrożeniem systemu mHR? Powód jest oczywisty: dyrektorzy personalni jeszcze niedawno mieli kłopot z przedstawieniem zarządom argumentów i dowodów skuteczności ich pomysłów i działań. Dzięki programom IT, które pomagają im uzyskać liczby i stworzyć tabele i wykresy, mogą wykazaćwartość i sensowność swoich inicjatyw, symulować i optymalizować koszty, dzięki czemu zarządy zaczynają ich uważniej słuchać.

— Nowoczesny software zapewnia nie tylko automatyzację i standaryzację procesów personalnych, ale także ograniczenie kosztów. Ponadto w znacznym stopniu zwiększa bezpieczeństwo działań, minimalizując ryzyko kar finansowych lub innych sankcji za niedopełnienia obowiązków ustawowych — tłumaczy Anna Węgrzyn.

Jej zdaniem, polski rynek aplikacji dla HR-owców ciągle pozostaje niezagospodarowany. Bo, owszem, większość firm korzysta z takich programów, ale w codziennych działaniach administracyjnych (i to tych najprostszych), a nie do zarządzania tzw. kapitałem ludzkim. Specjaliści rynku IT nie mają jednak wątpliwości: działy HR będą się coraz powszechniej wspomagały nowinkami cyfrowymi. Bo to się po prostu opłaca. Wskazuje na to m.in. badanie przeprowadzone przez Human Capital Institute na zlecenie SAP. 76 proc. firm, których działy personalne koncentrują się na strategicznych celach i rozwijają talenty przy wsparciu rozwiązań informatycznych, realizuje lub nawet przekracza cele finansowe.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Nauka&Biznes / Algorytmy zamiast wyczucia