Alior Bank wygrał w sądzie z KNF

opublikowano: 21-06-2020, 22:00

Sąd uchylił decyzję nadzoru o nałożeniu na bank 10 mln zł kary za nieprawidłowości przy dystrybucji funduszy W Investments.

Prawnicy Alior Banku mają powody do zadowolenia — Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego o nałożeniu dwóch kar pieniężnych w łącznej kwocie 10 mln zł oraz umorzył postępowanie prowadzone przez urząd w tej sprawie — poinformował bank w piątkowym komunikacie. Wyrok nie jest prawomocny.

Komisja ukarała Aliora za naruszenia przy obrocie certyfikatami kilku funduszy W Investments. Do czterech funduszy zamkniętych WI: Inwestycje Rolne, Lasy Polskie, Inwestycje Selektywne i Vivante, blisko 2 tys. inwestorów wpłaciło 0,5 mld zł. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Alior był największym dystrybutorem toksycznych funduszy, sprzedając około dwóch trzecich wszystkich certyfikatów. Jak się później okazało — zdaniem nadzoru — pracownicy robili to z naruszeniem zasad.

„PB” ujawnił aferę jako pierwszy — opisaliśmy, jak sprzedawcy świadomie wprowadzali klientów w błąd, a także nie dopełniali formalności. Audyt nadzoru był druzgoczący — z protokołu pokontrolnego wynika, że Alior przy dystrybucji funduszy WI dopuścił się ponad 30 naruszeń ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, które odnosiły się do rozporządzeń ministra finansów, a także wewnętrznych procedur i regulaminów. Jego biuro maklerskie w wielu aspektach prowadziło działalność „w sposób nierzetelny, nieprofesjonalny i niezgodny z najlepiej pojętymi interesami klientów”. Według ustaleń nadzoru nie zawierało pisemnych umów dotyczących świadczenia usług maklerskich, świadczyło te usługi bez uwzględnienia najlepiej pojętego interesu klienta oraz przekazywało im bez uprzedniego zawarcia umów o doradztwo inwestycyjne pisemne rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych.

„Ustalenia postępowania wykazały, że pomimo braku umów pracownicy banku w drodze korespondencji e-mail przekazywali klientom informacje i udzielali im wskazówek dotyczących inwestycji w certyfikaty inwestycyjne funduszy WI. Informacje te pozwalały klientom na jednoznaczną identyfikację zarówno instrumentów finansowych (certyfikatów inwestycyjnych poszczególnych funduszy WI), jak również kierunku ich rekomendowanych inwestycji” — poinformował Urząd Komisji Nadzoru Finansowego.

Sąd stanął jednak po stronie banku — uchylił karę i umorzył postępowanie. Piotr W., twórca W Investments, przebywa w związku z aferą w areszcie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński, DI

Polecane