Alior pozwany za feralne fundusze

opublikowano: 04-03-2018, 22:00

Nabywcy funduszy W Investments chcą, by bank odpowiedział za ich straty. 84 osoby walczą w pozwie o 34 mln zł.

Mamy nowe informacje w głośnej sprawie czterech funduszy zamkniętych, stworzonych przez W Investments (WI), z których prawie 2 tys. osób nie może wypłacić blisko 0,5 mld zł. Dziś do sądu trafi pozew zbiorowy przeciw Alior Bankowi, największemu dystrybutorowi funduszy, który sprzedał około 2/3 wszystkich certyfikatów.

Zobacz więcej

Fot. Bloomberg

— W imieniu 84 osób wnosimy o ustalenie, że Alior Bank ponosi odpowiedzialność za nienależyte wykonanie umów, które klienci zawierali z jego biurem maklerskim w związku z nabyciem certyfikatów funduszy WI. Wyrok ustalający tę odpowiedzialność ma posłużyć dochodzeniu odszkodowań za poniesioną szkodę wysokości 34 mln zł — mówi Jarosław Kołkowski z kancelarii Drzewiecki, Tomaszek i Wspólnicy (DTW).

Litania zarzutów

Pozew oparty jest na zarzucie naruszenia „istotnych obowiązkówinformacyjnych, czego skutkiem było nabycie instrumentów finansowych bardzo wysokiego ryzyka, niedostosowanych do wiedzy i doświadczenia inwestycyjnego członków grupy”. Niezadowoleni klienci Aliora zarzucają jego pracownikom udzielanie informacji „wprowadzających w błąd, nierzetelnych i nieprawdziwych”, przedstawiających inwestycję w fundusze WI jako produkt nieobarczony ryzykiem, pewny i bezpieczny — alternatywę dla lokaty bankowej. Zapewniają, że oświadczenia o ryzyku poniesienia straty przedstawiano im jedynie jako „formalności” i „kwestie proceduralne”. Ich relacje zdaje się potwierdzać to, że fundusze, które Alior nazywa aktywami „bardzo wysokiego ryzyka”, były sprzedawane także klientom z najbardziej konserwatywnymi profilami inwestycyjnymi, takimi jak „inwestor ostrożny” i „inwestor przezorny”. Pozew podkreśla także to, że żaden z 84 klientów nie został poinformowany przez Aliora o zakończeniu dystrybucji funduszy WI w kwietniu 2016 r., a pierwsze oficjalne pismo o problemach z ich płynnością bank wysłał dopiero w lipcu 2017 r.

— Dysponujemy dowodami, że bank nie zajmował się rzetelnym doradztwem inwestycyjnym, a powinien, a certyfikaty funduszy sprzedawał jak ziemniaki — byle szybciej, byle więcej. Chodziło o zebranie jak największych kwot pieniędzy, co przekładało się na wynagrodzenie Aliora i jego pracowników — mówi Jarosław Kołkowski.

To dlatego w pozwie zawarł wniosek do sądu o zobowiązanie Aliora do dostarczenia wszystkich umów i dokumentów wewnętrznych dotyczących prowizji od sprzedaży funduszy WI.

Utopieni na 5 lat

Co na to Alior Bank?

— Nie wpłynęły do nas jakiekolwiek oficjalne pisma w tej sprawie, w szczególności informujące o złożeniu wobec banku pozwu w związku z dystrybucją funduszy WI. Gdy taki pozew do nas dotrze, odniesiemy się do niego w przewidzianym przez przepisy trybie — mówi Julian Krzyżanowski, rzecznik Alior Banku.

W grudniu 2017 r. na łamach „PB” podkreślał, że bank jedynie pośredniczył w oferowaniu funduszy, „dochował wszelkich wymogów prawnych i standardów rynkowych”, a „dokumenty ofertowe przedstawiane klientom zawierały cały szereg wymaganych prawem informacji i ostrzeżeń o ryzykach związanych z tą inwestycją”. Zwracał też uwagę, że to bank zawiadomił prokuraturę o podejrzanych inwestycjach funduszy, a chcąc pomóc klientom w trudnej sytuacji, wynajął na ich rzecz, na swój koszt, kancelarię prawną Matczuk, Wieczorek i Wspólnicy. Sytuacja wszystkich inwestorów jest nie do pozazdroszczenia. Po tym jak w listopadzie 2017 r. za brak nadzoru nad funduszami licencję straciła Fincrea TFI, reprezentantem funduszy stał się ich depozytariusz — Raiffeisen Bank. Szukał TFI, które przejęłoby zarządzanie feralnymi funduszami — zgłosiło się dwóch chętnych. Go TFI było zainteresowane czterema: Vivante, Inwestycje Selektywne, Lasy Polskie i Inwestycje Rolne, a Saturn TFI ostatnim z nich. Do przejęcia jednak nie doszło i wszystkie fundusze postawiono w stan likwidacji, która — zdaniem Raiffeisena — może potrwać nawet 5 lat. Dopiero po jej zakończeniu inwestorzy będą mogli odzyskać jakiekolwiek pieniądze. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu