Allenort Capital Fund zainwestuje w psychiatrię

  • Alina Treptow
opublikowano: 21-08-2016, 22:00

Allenort Capital Fund planuje powtórzyć sukces kardiologii w psychiatrii. Zamierza inwestować na skalę ogólnopolską

Oprócz opieki długoterminowej fundusz Grzegorza Goryszewskiego wziął na celownik psychiatrię. Planuje zainwestować kilkadziesiąt milionów złotych. — Chcemy odbudować neuropsychiatrię, tak jak kiedyś udało się nam z kardiologią. Planujemy stworzyć ogólnopolską sieć ośrodków w dużych miastach. Będziemy leczyć ambulatoryjnie, pacjentów w stanach ostrych i w ramach pobytów średnioi długookresowych — wyjaśnia Grzegorz Goryszewski. Pieniądze funduszu zostaną przeznaczone na budowę infrastruktury — przychodni i szpitali. Szpitale będą jednak nieduże, nie licząc jednego, centralnego.

Grzegorz Goryszewski
Marek Wiśniewski

— W Ciechocinku kupiliśmyczternastohektarową działkę, na której powstanie szpital z 350 łóżkami — podaje Grzegorz Goryszewski. Dzisiaj brakuje psychiatrycznej infrastruktury, szczególnie w mniejszych miastach. Przez lata regulator i publiczny płatnik skąpili pieniędzy na zdrowie psychiczne. W tegorocznym budżecie Narodowego Funduszu Zdrowia popłynie na ten cel 2,2 mld zł. Sieć Allenortu nie planuje jednaksięgać po pieniądze z ograniczonego budżetu państwa.

— Nie chcemy opierać sieci na niepewnym finansowaniu publicznym. Oczywiście jeśli publiczny płatnik będzie zainteresowany naszymi świadczeniami usiądziemy do rozmów, jednak w założeniach stawiamy na pacjentów komercyjnych — zastrzega Grzegorz Goryszewski.

Dzisiaj problemem psychiatrii oprócz braku finansowania jest brak kadry. Grzegorz Goryszewski deklaruje, że rozmowy z lekarzami-specjalistami się toczą i nowa sieć nie powinna mieć problemu z kadrą.

— Psychiatria to bardzo dobry kierunek. Ten segment był przez lata zaniedbywany, potrzeby są więc ogromne — uważa Agnieszka Szpara, prezes sieci medycznej Affidea. Miejsce dla nowego gracza widzi również Marek Balicki, kierownik Centrum Zdrowia Psychicznego przy Szpitalu Wolskim w Warszawie.

— Jako uzupełnienie dla publicznego systemu. Dla prywatnych świadczeniodawców widzę miejsce przede wszystkim w obszarze psychoterapii potrzebnej w związku ze stresującymi czynnikami dzisiejszejcywilizacji — wyjaśnia Marek Balicki. Allenort Capital Fund nie planuje ograniczać się do neuropsychiatrii.

— Interesują nas również takie specjalizacje jak laryngologia, urologia czy dermatologia. Przykład tej ostatniej, w której w ciągu ostatnich lat niewiele się działo, pokazuje ile rzeczy jest jeszcze do zrobienia. W przypadku tych specjalizacji również pomyślimy o budowie sieci. Na szczegóły jest jednak za wcześnie — zastrzega Grzegorz Goryszewski.

Ogromne potrzeby

Niskie finansowanie psychiatrii nie wynika z małych potrzeb. W Polsce leczy się psychiatrycznie około 1,6 mln osób. Chorych jest jednak więcej. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, 25 proc. Europejczyków cierpi na zaburzenia psychiczne, a 5-10 proc. na depresję. O dużych potrzebach świadczy też liczba samobójstw w Polsce — jedna z najwyższych w Europie. Rocznie popełnia je 6 tys. osób, czyli tyle samo ile jest ofiar wypadków drogowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow

Polecane