Czytasz dzięki

Goryszewski nie stracił serca do medycyny

  • Alina Treptow
opublikowano: 21-08-2016, 22:00

Współzałożyciel sieci klinik kardiologicznych zbuduje sieć medycznych domów opieki. Właśnie rusza z pilotażem

Będę inwestował w szeroko pojętą medycynę — zapowiedział dwa lata temu na łamach „Pulsu Biznesu” Grzegorz Goryszewski, który wraz ze wspólnikiem Markiem Szufladowiczem kilkaset milionów zarobione ze sprzedaży klinik kardiologicznych Allenort włożył w Allenort Capital Fund. Na koncie ma już pierwszy projekt.

Nie potrafię być pasywnym inwestorem — powierzyć komuś pieniędzy i czekać spokojnie w fotelu 4-5 lat, aż nakłady się zwrócą. Jestem przedsiębiorcą i lubię tworzyć, stąd pomysły na własne, nowe medyczne biznesy — mówi Grzegorz Goryszewski, współzałożyciel i udziałowiec Allenort Capital Fund.
Zobacz więcej

PRZYMUS DZIAŁANIA:

Nie potrafię być pasywnym inwestorem — powierzyć komuś pieniędzy i czekać spokojnie w fotelu 4-5 lat, aż nakłady się zwrócą. Jestem przedsiębiorcą i lubię tworzyć, stąd pomysły na własne, nowe medyczne biznesy — mówi Grzegorz Goryszewski, współzałożyciel i udziałowiec Allenort Capital Fund. Marek Wiśniewski

— W podwarszawskich Starych Babicach powstał Ostoya Home — ośrodek leczenia geriatrycznego i opieki senioralnej. Na pensjonariuszy czeka 58 miejsc. Nie jest to zwykły dom opieki. Oferujemy przedłużenie leczenia szpitalnego — opiekę medyczną, rehabilitacyjną i psychologiczną znajdą tutaj osoby po zabiegach i operacjach, także młode. Ostoya Home to pomost między szpitalem a domem — wyjaśnia Grzegorz Goryszewski.

Ofensywa w miastach

Podwarszawski ośrodek, który kosztował 10 mln zł, jest pierwszy, ale nie ostatni. Jeśli model komercyjnych medycznych domów opieki się sprawdzi, fundusz sfinansuje budowę sieci Ostoya Home by Allenort.

— Chcę, by marka Allenort nadal istniała na rynku i kojarzyła się nie tylko z kardiologią — podkreśla Grzegorz Goryszewski. Inwestycje pochłoną co najmniej kilkadziesiąt milionów złotych — kolejne placówki powstaną w okolicy dużych miast.

— W przyszłości nie wykluczamy też budowy ośrodków poza granicami Polski, np. na południu Europy — mówi Grzegorz Goryszewski.

Nienasycony rynek

Koszt pobytu w takim ośrodku zaczyna się od 3,5 tys. zł za miesiąc. Agnieszka Szpara, prezes sieci medycznej Affidea (dawny Euromedic), uważa, że Allenort wybrał interesujący kierunek rozwoju.

— Rzeczywiście brakuje opieki medycznej dla pacjentów wypisywanych ze szpitali. Trafiają do domu, nie w pełni sprawni, a rodzina nie wie, co robić dalej. Oferta powinna więc cieszyć się zainteresowaniem, zwłaszcza że ceny nie wydają się wygórowane — mówi Agnieszka Szpara. Rynek opieki długoterminowej jest ostatnio ulubieńcem inwestorów z różnych branż (medycznej czy deweloperskiej), z Polski i zza granicy. Francuski koncern Orpea przejął Medi-System, lidera polskiego rynku opieki długoterminowej. Sprzedający, Marcin Zawadzki, nie pożegnał się jednak z branżą — zainwestował w apartamenty dla seniorów.

W tej branży inwestują też takie firmy medyczne jak Lux Med czy Medicover. Luksusowy dom dla osób starszych buduje również fundusz WI Vivante FIZ. Dużym zainteresowaniem cieszą się także tzw. domy z asystą. Dwieście tego typu mieszkań planują wybudować w Łodzi dwie spółki deweloperskie: Real Development Group i MRT Philosophy. Według szacunków PwC, polski rynek opieki długoterminowej w 2020 r. będzie wart około 8 mld zł.

Dzisiaj z publicznej kasy na opiekę płynie rocznie ponad 3 mld zł. Zdaniem ekspertów, to stanowczo za mało — potrzeby są wielokrotnie większe i będą szybko rosły, bo Polska ma obecnie najszybciej starzejące się społeczeństwo w Europie. Zdaniem wielu ekspertów, w przyszłości nie obejdzie się bez podatku opiekuńczego, który obowiązuje np. w Niemczech. © Ⓟ

Naznaczona psychiatria

Do tej pory większość prywatnych inwestorów omijała psychiatrię szerokim łukiem. Były jednak wyjątki. Prywatny, 150-łóżkowy szpital psychiatryczny postawiła spółka Medison z Koszalina. Inwestycji nie wyklucza również Medi-System, sieć specjalizująca się w opiece długoterminowej. Interesuje się między innymi leczeniem schizofrenii i różnych form uzależnień. Kolejnych inwestycji w psychiatrii nie wyklucza również Capital36 FIZ, fundusz założony m.in. przez Victorię Wejchert. Na razie zainwestował w psychiatrię za granicą — w szwajcarską klinikę dla gwiazd The Kusnacht Practice.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow

Polecane