Allianz: bitcoin jest bezwartościowy

opublikowano: 14-03-2018, 22:00

Jest tylko kwestią czasu, kiedy pęknie bańka spekulacyjna na bitcoinie, twierdzi Allianz Global Investors.

Inwestycyjne ramię największej europejskiej firmy ubezpieczeniowej przekonuje, że bitcoin jest bezwartościowy. Przyznaje jednocześnie, że będąca jego fundamentem technologia blockchain może przynieść inwestorom znaczące korzyści.

— Naszym zdaniem, jego [bitcoina — red.] wartość wewnętrzna musi wynosić zero. Bitcoin to roszczenie wobec nikogo, w przeciwieństwie do, na przykład, obligacji państw, akcji czy papierowych pieniędzy. Nie generuje też żadnego strumienia dochodu — uważa Stefan Hofrichter, szef globalnej strategii w Allianz Global Investors.

Jego zdaniem, notowania bitcoina w ostatnich latach spełniająwszystkie kryteria bańki spekulacyjnej na aktywach. — Bitcoinmania jest podręcznikową bańką, która prawdopodobnie jest bliska pęknięcia — twierdzi Stefan Hofrichter.

Jak ocenia, pęknięcie bitcoinowej bańki nie będzie miało dużego wpływu na notowania tradycyjnych aktywów.

— Katastrofa bitcoina będzie miała niewielkie konsekwencje dla „realnego świata”, ponieważ rynek tej kryptowaluty jest nadal mały. W związku z tym uważamy, że ryzyko stabilności finansowej wynikające z bitcoina jest minimalne, przynajmniej obecnie — dodał Stefan Hofrichter.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy