Allianz także wychodzi za granicę

Katarzyna Ostrowska
opublikowano: 07-11-2003, 00:00

Piąty już fundusz emerytalny zdecydował się zainwestować w zagraniczne

akcje. Prawdziwy wysyp nastąpi w przyszłym roku.

Fundusz emerytalny Allianz jest już piątym OFE, który zdecydował się zainwestować w akcje spó-łek zagranicznych. Inwestycja stanowi mniej niż 1 proc. aktywów funduszu.

— Sytuacja nam sprzyjała. Do tej pory wielokrotnie z dużym powodzeniem inwestowaliśmy w obligacje Skarbu Państwa, denominowane w obcych walutach, szczególnie euro. Inwestycje te chroniły nas przed ryzykiem kursowym — mówi Paweł Wojciechowski, prezes Allianz PTE.

Dotychczas na ten krok zdecydowały się tylko największe podmioty — ING NN, Commercial Union, PZU Złota Jesień oraz AIG.

Plany konkurentów

Można jednak spodziewać się, że kolejne OFE także wyjdą z taką inicjatywą. Znowelizowana ustawa o funduszach emerytalnych umożliwia bowiem pokrywanie kosztów inwestycji zagranicznych z aktywów funduszu, a nie środków własnych PTE, jak to było dotychczas. PTE mają do końca roku czas na zmiany w statutach, które im to umożliwią. Przyszły rok będzie więc obfitował w inwestycje zagraniczne. Przymierza się już do tego duża część funduszy, których aktywa przekroczyły 1 mld zł (10 z 16 OFE).

— Kiedy nowy statut wejdzie w życie, zaczniemy się nad tym poważnie zastanawiać — twierdzi Aleksander Romanowski, prezes Sampo PTE.

Potrzebna dywersyfikacja

Ewaryst Zagajewski, dyrektor biura inwestycji w PKO/Handlowy PTE, twierdzi, że Bankowy OFE przygotowuje się do inwestycji zagranicznych.

— Jednak wciąż jeszcze lepiej będzie inwestować w Polsce niż za granicą — uważa dyrektor Zagajewski.

Dawid Sukacz, członek zarządu CU PTE, zaznacza jednak, że rośnie potrzeba dywersyfikacji i szukania nowych inwestycji. Najszybsze i najtańsze jest zaś wyjście na regulowane rynki zagraniczne, co wiąże się tylko z kosztami maklerskimi. W ostatnich tygodniach nadzór zezwolił już CU OFE na pokrywanie kosztów inwestycji zagranicznych z jego aktywów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Allianz także wychodzi za granicę