Allianz TFI poszuka zysku z łupków

JAG
opublikowano: 27-05-2013, 00:00

Towarzystwo kierowane przez Jarosława Skorulskiego utworzyło pierwszy w Polsce fundusz inwestujący w gaz łupkowy.

Nie tylko fundusze private equity pokochały łupki. Także Allianz TFI chce zarabiać na błękitnym paliwie, a zyskiem dzielić się z klientami nowo utworzonego funduszu Allianz Shale FIZ. W jego portfelu znajdzie się około 20-40 amerykańskich i kanadyjskich spółek zajmujących się poszukiwaniem lub wydobyciem gazu łupkowego i ropy naftowej z łupków.Selekcji wśród najbardziej zyskownych firm będzie dokonywał Grzegorz Prażmo, który przez 5 lat zdobywał know-how w londyńskim JP Morgan. Niepubliczna emisja certyfikatów właśnie się rozpoczęła, a produkt skierowany jest do ograniczonej grupy inwestorów, którzy dysponują co najmniej 40 tys. EUR.

Gaz łupkowy to jeden z gorętszych tematów ostatnich lat, bo nie tylko ma zrewolucjonizować światowy rynek energii, ale też sprzyja gospodarkom. W Polsce uwarunkowania prawne wciąż jednak blokują rozwój branży, natomiast w USA i Kanadzie biznes kwitnie.Za nimi idą łakomi na zyski inwestorzy. Przed rokiem z dalszych wierceń w polskich łupkach zrezygnował ExxonMobil — największy, amerykański koncern paliwowy. Podobną decyzję w zeszłym miesiącu podjął też Marathon Oil — i to właśnie ta spółka jest jednym z celów inwestycyjnych Allianz Shale FIZ.

— Temat gazu łupkowego stał się ostatnio bardzo modny, więc pomysł marketingowo jest trafiony. Jednak to, czy Allianzowi uda się zarobić na spółkach wydobywczych, zależy od wielu czynników. Kluczowa pozostaje cena gazu, która w USA od 2008 r. drastycznie spadła, a to negatywnie wpływa na marżowość tych firm — tłumaczy jeden z analityków, który chce pozostać anonimowy. Jednak nie tylko firmy wydobywcze są na celowniku Allianza. Fundusz będzie dywersyfikował portfel na podstawie akcji spółek związanych z dostarczaniem technologii, elementów infrastruktury, wytwarzaniem urządzeń czy transportem. Na tanim gazie łupkowym zyskują także firmy chemiczne i przemysł stalowy, gdzie również okazji do zysków nie zabraknie. W latach 2008-12 cena gazu w USA spadła czterokrotnie. Dziś tysiąc stóp sześciennych kosztuje nieco ponad 4 USD. Stany Zjednoczone ponad 25 proc. błękitnego paliwa produkują właśnie z łupków — do tej pory głównie dla siebie. Od lat jednak firmy amerykańskie walczą o zezwolenie na eksport, np. do Europy, gdzie ceny gazu są dużo wyższe. Gdy tylko kongres da zielone światło, to od 2015 r. spółki z USA wyjadą za granicę. Specjaliści prognozują także wzrost cen gazu w ciągu najbliższych 10-15 lat, tuż po rozpoczęciu wydobycia na większą skalę.

Jarosław Skorulski

prezes Allianz TFI

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JAG

Polecane