Alternatywa dla Niemiec wzięła EBC na celownik

opublikowano: 29-04-2016, 09:23

Alternatywa dla Niemiec (AfD), która zdobywa coraz większe poparcie niemieckich wyborców, wzięła na celownik Europejski Bank Centralny.

Joerg Meuthen, wiceszef AfD uważa, że propozycja niemieckiego resortu finansów ograniczenia transakcji gotówkowych do 5 tys. EUR i analizowanie przez EBC wycofania banknotów o nominale 500 EUR to pierwsze kroki w kierunku całkowitego zakazu używania gotówki i pozbawienia obywateli prywatności.

Bloomberg

- To wielki plan, który zmierza do wyeliminowania gotówki w celu przejęcia kontroli nad transakcjami finansowymi – powiedział  Meuthen, profesor ekonomii na Uniwersytecie Administracji Publicznej w Kehl. - Wszystkie wydatki ludzi będą do wglądu przez państwo – dodał.  

Partia, która postuluje m.in. zakaz budowy minaretów, czy partnerstwo z Rosja, jest także bardzo niezadowolona z polityki monetarnej prowadzonej przez EBC. Alice Weidel, ekonomistka zasiadająca w zarządzie AfD przekonuje, że ujemna stopa depozytowa banku centralnego eurolandu służy jedynie poprawie warunków życia w najmocniej zadłużonych państwa strefy euro, co odbywa się kosztem oszczędzających i kredytodawców w takich państwach, jak Niemcy.

- Te rozwiązania są finansową represją – powiedziała Weidel. - EBC stał się wielką maszyną redystrybucji – dodała.

Jej zdaniem, Europejski Bank Centralny powinien zostać zlikwidowany. Weidel jest przekonana, że to i tak nieuchronne, bo europejska unia walutowa jest skazana na klęskę.

Według ekspertów, główne partie w Niemczech dostrzegają rosnącą wśród Niemców popularność poglądów AfD dotyczących finansów i EBC. Tym można tłumaczyć pojawiające się w ostatnim czasie wypowiedzi m.in. ministra finansów, Wolfganga Schaeuble, krytycznie odnoszące się do polityki banku centralnego eurolandu.

- Główne partie zaczynają reagować na AfD po okresie jej ignorowania – mówi Carsten Brzeski, główny ekonomista ING Diba we Frankfurcie. - To, czego główne partie nie robią, to zajmowanie się tymi problemami i przedstawianie alternatyw – dodał.  

W ostatnich sondażach poparcie dla AfD waha się od 10 do 14 proc. CDU-CSU kanclerz Angeli Merkel ma 33 proc. poparcia, a Socjademokratyczna Partia Niemiec 22 proc.  

- AfD nacisnęła właściwy przycisk, nawet jeśli działania takie jak wyeliminowanie gotówki nie są w rzeczywistości planowane. W ten sposób zdobywa się głosy – skomentował Brzeski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane