Alternatywne finansowanie IT

JOANNA DOMINIAK
opublikowano: 19-09-2012, 00:00

Komentarz: Joanna Dominiak

Spowolnienie gospodarcze i niestabilna sytuacja makroekonomiczna mają coraz większy wpływ na działania inwestycyjne przedsiębiorstw. Polskie firmy, walcząc w ostatnich latach z echem kryzysu i spadkiem obrotów, mają świadomość konieczności prorozwojowych inwestycji dla zachowania konkurencyjności, dla której utrzymania kluczowe znaczenie ma wykorzystanie nowoczesnych technologii IT, wspierających zarządzanie procesami biznesowymi. W podejmowanych decyzjach inwestycyjnych tak jak sama chęć rozwoju firmy ważne jest zachowanie płynności finansowej. Coraz bardziej widać więc tendencję finansowania z wykorzystaniem alternatywnych narzędzi jak dotacje, leasing czy kredyt.

Jak wskazują raporty Związku Leasingu Polskiego, w ostatnich trzech latach dzięki leasingowi sfinansowano co trzecią inwestycję MŚP o wartości prawie 50 mld złotych. Sukcesywne wzrosty odnotowuje zwłaszcza leasing inwestycji IT.

Comarch jako prekursor na rynku IT od kilku lat oferuje leasing jako narzędzie finansowania systemów IT. Rosnąca popularność tego narzędzia przekłada się na coroczny wzrost dynamiki rozwoju naszej oferty z Europejskim Funduszem Leasingowym, który w roku 2011 sięgnął niemal 20 proc. Informatyzację firm wspierają także dotacje, zarówno te w wymiarze regionalnym, jak i ogólnopolskim. Coroczne rekordy popularności biją zwłaszcza Działania 8.1. i 8.2. POIG, rozwijające modele e-biznesu.

W Centrum Finansowania Comarch, specjalizującym się w pozyskiwaniu narzędzi finansowania IT, dotacje są ważnym źródłem wsparcia firm. Szczególnie Działanie 8.2. POIG, pozwalające na wdrożenie systemów ERP w modelu B2B, jest często wykorzystywaną formą finansowania inwestycji MŚP. Aby ułatwić firmom zdobycie pieniędzy na informatyzację, Comarch już po raz drugi organizuje internetową konferencję, poświęconą alternatywnym formom finansowania IT, która odbędzie się 26 września.

Szczegóły na stronie www.finansowanieit.pl

JOANNA DOMINIAK

kierownik ds. finansowania Comarch

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JOANNA DOMINIAK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Alternatywne finansowanie IT